Z powodu tej choroby zmarło w styczniu 71 Polaków, w tym małe dziecko

07.02.2023 19:12

Grypa wciąż bywa lekceważona, choć to bardzo groźna choroba. Dowodem na to są najnowsze dane opublikowane przez PZH, z których wynika, że w styczniu z powodu grypy zmarło kilkadziesiąt osób, w tym małe dziecko. W jednym miesiącu odnotowano prawie 100 tys. zakażeń.

Wojciech Olkusnik/East News
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że w styczniu 2023 roku odnotowano ponad 980 tys. przypadków zachorowań na grypę i podejrzeń tej choroby u pacjentów. Na grypę zmarło łącznie 71 osób, w tym kilkuletnie dziecko.

Z informacji udostępnionych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB wynika, że na grypę umierały głównie osoby po 65. roku życia, odnotowano jednak przypadki zgonów w grupie wiekowej 15-64, z powodu grypy zmarło także dziecko z grupy wiekowej 0-4.

Grypa, lekceważona lub nieodpowiednio leczona, może prowadzić do groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Choroba może wymagać leczenia w szpitalu. W pierwszym tygodniu stycznia wystawiono z powodu grypy i jej podejrzeń 2891 skierowań do szpitala, w drugim - 2387, w trzecim - 1511, a w ostatnim - 1697.

Objawy grypy. Na co zwrócić uwagę?

Objawy grypy są łatwe do rozpoznania, pojawiają się szybko i gwałtownie. Grypa pozbawia sił i pozostawia uczucie ogólnego rozbicia. Towarzyszą temu dreszcze i wysoka temperatura, co sprzyja problemom z koncentracją. Niekiedy, pomimo ogólnego osłabienia, próbujemy pracować i kontynuować codzienne obowiązki, a to może kończyć się nawet omdleniem. Skrajne wyczerpanie, senność i zmęczenie towarzyszą w czasie choroby i najczęściej do ok. 2 tygodni po wyleczeniu. Dlatego tak ważny jest porządny odpoczynek, sen i odpowiednia rekonwalescencja.

Do najbardziej charakterystycznych objawów grypy należą:

  • podwyższona temperatura,
  • silny ból głowy,
  • uczucie osłabienia,
  • dreszcze,
  • ból mięśni i ból stawów.

Objawem towarzyszącym grypie jest najczęściej kaszel — suchy i męczący. W późniejszym stadium grypy może również wystąpić ból gardła i katar. Naturalnym objawem jest także brak apetytu — to reakcja obronna organizmu, który odciąża się kosztem procesów trawienia i przemiany materii, by odpowiednio się zmobilizować do walki z wirusem. Wymienione wyżej objawy grypy powinny utrzymywać się do ok. 5 dni. Po tym czasie pojawia się dodatkowo światłowstręt i ból oczodołów, a także ból gardła wywołany suchym kaszlem. Mając do czynienia z dotkliwymi objawami, warto skontaktować się z lekarzem.