Zamknij

Wyłączyła respirator innej pacjentce, bo "denerwował ją dźwięk urządzenia"

02.12.2022 11:34

W niemieckim szpitalu zatrzymano kobietę, która wyłączyła respirator innej pacjentce, bo denerwował ją dźwięk wydawany przez to urządzenie. Co więcej, zrobiła to dwukrotnie!

Respirator
fot. Shutterstock

W Mannheim w zachodniej części Niemiec zatrzymano 72-letnią pacjentkę szpitala, która dwukrotnie wyłączyła respirator 79-letniej kobiety leczonej w tej samej placówce. Jak tłumaczyła sprawczyni, denerwował ją dźwięk wydawany przed to urządzenie - donosi brytyjski dziennik "Guardian".

Po pierwszym zdarzeniu pacjentka została pouczona przez personel medyczny, że to aparatura podtrzymująca życia. Pomimo upomnienia, zrobiła to po raz kolejny.

Kobietę aresztowano i postawiono jej zarzut działania, które mogło doprowadzić do śmierci innej osoby - oznajmiły policja i prokuratura w Mannheim. Życiu 79-latki nie grozi niebezpieczeństwo.

Respirator, nazywany "sztucznym płucem", to urządzenie, które wspomaga lub całkowicie zastępuje mięśnie w pracy oddechowej. Wspomaga, odczytując nawet niewielkie próby samodzielnego zaczerpnięcia oddechu, ale może też w całości zastępować pracę, gdy człowiek nie jest w stanie samodzielnie oddychać. Ratuje życie pacjentów po ciężkich urazach i w ciężkich chorobach.

Źródło: PAP