Zamknij

Można już wypożyczyć sprzęt rehabilitacyjny. Działa pierwsza wypożyczalnia

07.01.2023 10:00

Zakup sprzętu rehabilitacyjnego stanowi dla wielu rodzin ogromny problem finansowy. Teraz taki sprzęt można wypożyczyć. W Warszawie na  Pradze-Południe rozpoczęła swoją działalność pierwsza miejska wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, która oferuje m.in. łóżka rehabilitacyjne i podnośniki oraz wózki dla niepełnosprawnych ze stolicy. Dowiedz się, co trzeba zrobić, by wypożyczyć sprzęt.

Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego
fot. Shutterstock

- Bardzo się cieszę, że możemy mieszkańcom bezpłatnie udostępniać urządzenia, które często są im niezbędne w procesie powrotu do zdrowia. Osoby potrzebujące sprzętu i spełniające określone kryteria mogą go wypożyczyć na pół roku, w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest wydłużenie terminu do roku – powiedziała wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

W ofercie jest m.in. kilkanaście elektrycznych łóżek rehabilitacyjnych, podnośniki kąpielowo-transportowe, pionizatory elektryczne, różnego typu wózki dla osób z niepełnosprawnościami, balkoniki, koncentratory tlenu i rowery rehabilitacyjne.

Kto może wypożyczyć sprzęt rehabilitacyjny?

Wypożyczyć sprzęt mogą mieszkańcy Warszawy, którzy złożą wniosek oraz posiadają zaświadczenie od lekarza, wskazujące na konieczność korzystania z określonego typu sprzętu.

Jak zaznaczył ratusz, dodatkowo wnioskodawca musi spełniać jedno z poniższych kryteriów: być osobą niesamodzielną, która ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymaga opieki, lub wsparcia w związku brakiem możliwości samodzielnego funkcjonowania; posiadać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub równoważne, korzystać z usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych oraz korzystać z usług asystenta osoby z niepełnosprawnością.

Aby wypożyczyć sprzęt, należy wypełnić wniosek oraz przedstawić zaświadczenie lekarskie. Dokumenty można składać osobiście w siedzibie Centrum Usług Społecznych "Społeczna Warszawa", wysłać pocztą na adres CUS: ul. Skaryszewska 3, 03-802 Warszawa lub przez Epuap na adres: /CUSWarszawa/SkrytkaESP.

Więcej informacji na temat funkcjonowania wypożyczalni znajduje się na stronie: www.wsparcie.um.warszawa.pl oraz pod nr. tel. 22 277 49 70.