Obserwuj w Google News

W tym europejskim kraju jest najwięcej chorych na otyłość. „Co trzeci dorosły”

4 min. czytania
11.12.2023 16:11
Zareaguj Reakcja

Rankingi są ciekawe, ale ten akurat wcale nie jest wesoły. Okazuje się bowiem, że według raportu WHO z 2022 r. aż 60 proc. Europejczyków cierpi na nadwagę lub otyłość. W jednym z europejskich krajów, który znalazł się na szczycie rankingu, problem z nadmierną wagą ma co trzeci dorosły. Gdzie w Europie kłopot nadwagi i otyłości jest największy?

Otyły mężczyzna na londyńskiej ulicy
fot. Shutterstock/olesea vetrila

Według regionalnego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na temat otyłości w Europie z 2022 r., około 60 proc. dorosłych na naszym kontynencie ma nadwagę lub otyłość. WHO ocenia, że jest to coraz większe wyzwanie zdrowotne. Autorzy raportu ostrzegają, że jest to „główny czynnik ryzyka” takich chorób, jak nowotwory czy choroby układu krążenia.

Nadwaga i otyłość ma ogromny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale może mieć także związek z samopoczuciem. Uważa się, że na całym świecie otyłość przyczynia się do około 2,8 miliona zgonów rocznie. Chociaż na przykład w Wielkiej Brytanii co czwarta dorosła osoba jest otyła, to kraj ten wcale nie stoi na szczycie rankingu, ale jest na trzecim miejscu. Są w Europie kraje, gdzie problem jest jeszcze większy. Na szczycie rankingu WHO jest kraj, w który problem z nadmiarem kilogramów ma 1/3 jego mieszkańców. Kto zajmuje resztę stopni na podium?

Który kraj w Europie jest najbardziej otyły?

Pod względem liczby osób z nadwagą i otyłością w Europie raport WHO przyznaje pierwsze miejsce Turcji, krajowi, który geograficznie leży częściowo w Europie, a częściowo w Azji. Według WHO, aż 32,1 proc. dorosłych w Turcji jest otyłych, a 66,8 proc. ma nadwagę lub otyłość. Daje to Turcji 17. miejsce w globalnym rankingu otyłości, ale pierwsze w Europie.

Do czynników powodujących wysoki odsetek osób otyłych w Turcji zaliczono: siedzący tryb życia, złe nawyki żywieniowe, zmiany społeczne, stres (zajadanie stresu), depresja (jedzenie na pocieszenie) i rozwój technologiczny.

Ranking krajów europejskich – gdzie jest najwięcej osób z otyłością?

Jak wyglądają kolejne miejsca na liście europejskich krajów o największym odsetku osób z otyłością? W raporcie wymieniono w kolejności pozostałe dziewięć krajów, które znalazły się w pierwszej dziesiątce. A są to:

2. Malta

Malta, kraj leżący na wyspie na Morzu Śródziemnym, ma drugi najwyższy wskaźnik otyłości w Europie. Raport stwierdza, że 28,9 proc. dorosłej populacji jest otyła, podczas gdy 66,4 proc. ma nadwagę lub otyłość. Winą obarczono przede wszystkim niezrównoważona dietę i niski poziom aktywności.

3. Wielka Brytania

Poziom otyłości w Wielkiej Brytanii rośnie od lat, co czyni Brytyjczyków trzecim najbardziej otyłym państwem w Europie. Na całym świecie Wielka Brytania zajmuje 33. miejsce pod względem otyłości. Dane pokazują, że 27,8 proc. dorosłych w tym kraju jest uważanych za otyłych, a 63,7 proc. ma nadwagę lub otyłość. Jest to związane ze spożywaniem większych porcji jedzenia, wzrostem popularności fast foodów i bardziej siedzącym trybem życia.

4. Węgry

Na Węgrzech otyłych jest 26,4 proc. dorosłych, a 61,6 proc. ma nadwagę lub otyłość – to daję Węgrom czwarte miejsce wśród najbardziej otyłych krajów w Europie. W skali globalnej jest to 41. najbardziej otyły kraj.

5. Litwa

Według raportu WHO 26,3 proc. dorosłych Litwinów jest otyłych, a 59,6 proc. ma nadwagę lub otyłość. Litwa zajmuje 43. miejsce na świecie pod względem otyłości.

6. Czechy

Czechy są szóstym najbardziej otyłym krajem w Europie. Według statystyk, 26 proc. dorosłych cierpi tam na otyłość, a 62,3 proc. ma nadwagę lub otyłość, co plasuje ten kraj na 46. miejscu na światowej liście otyłości.

7. Andora

W Andorze 25,6 proc. osób dorosłych ma chorobę otyłościową, a 63,7 proc. cierpi na nadwagę lub otyłość.

8. Irlandia

Irlandia znalazła się na ósmym miejscu wśród najbardziej otyłych krajów europejskich. Raport WHO pokazuje, że 25,3 proc. dorosłych Irlandczyków jest otyłych, a 60,6 proc. ma nadwagę lub otyłość.

9. Bułgaria

Znana również jako Republika Bułgarii, jest dziewiątym najbardziej otyłym krajem w Europie. Jedna czwarta (25 procent) dorosłej populacji Bułgarii jest otyła, a 61,7 procent ma nadwagę lub otyłość.

10. Grecja

Na 10. miejscu na liście znalazła się Grecja, gdzie 24,9% dorosłych uważa się za otyłych, a 62,3% ma nadwagę lub otyłość. Grecja zajmuje 54. miejsce na świecie pod względem otyłości, zaraz po Bułgarii.

Gdzie w Europie jest najmniej otyłych osób?

Według badania, krajem europejskim z najmniejszym odsetkiem otyłych osób jest Bośnia i Hercegowina, gdzie 17,9 proc. dorosłych cierpi na otyłość, jednak aż 53,3 proc. dorosłych ma tam nadwagę lub otyłość.
W Mołdawii natomiast żyje 18,9 proc. dorosłych z otyłością, w Danii i Szwajcarii odsetek ten wynosi odpowiednio 19,7 proc. i 19,5 proc.

Nie przegap

Źródło: Radio ZET / WHO European Regional Obesity Report 2022, Copenhagen: WHO Regional Office for Europe, 2022