,

W aptekach brakuje ważnego leku. Mężczyźnie grozi amputacja oka [aktualizacja]

10.03.2023 12:00

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje u MZ w sprawie braku ważnego leku. O interwencję poprosił pacjent, który nie może kupić leku i kontynuować kuracji. Z tego powodu może stracić gałkę oczną. Aktualizacja 10.03.2023.

Apteka
fot. Shutterstock

RPO informuje o skardze pacjenta, który nie jest w stanie kupić leku na nowotwór skóry. Chodzi o lek Aldara w postaci kremu, który stosowany jest w leczeniu brodawek kończystych (kłykcin kończystych) zewnętrznych narządów płciowych i okolic odbytu u dorosłych, ale też powierzchownych ognisk raka podstawnokomórkowego (sBCC) u dorosłych. Jak wynika z danych hurtowni farmaceutycznych oraz kilkudziesięciu aptek, lek ALDARA (Imikwimod) nie jest sprowadzany do Polski od blisko roku, nie ma też zamienników.

"Wnioskodawca dotychczas kupował ten lek w aptekach odległych o kilkaset km od jego miasta. Obecnie nie ma już apteki, gdzie mógłby nabyć ten produkt leczniczy" - napisano w komunikacie na stronie RPO. Jednocześnie dodano, że u "pacjenta rozprzestrzeniania się nowotwór skóry twarzy, co może spowodować konieczność amputacji gałki ocznej. Ten stan zagraża życiu i zdrowiu pacjenta".

Rzecznik Praw Obywatelskich podjął w tej sprawie interwencję i zwrócił się do dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia Łukasza Szmulskiego o zajęcie stanowiska. Na razie nie wiadomo, jak do sprawy odniesie się MZ. Artykuł będzie aktualizowany. 

10.03.2023 AKTUALIZACJA

Informacja o niedostępności leku Aldara zaskoczyła wielu farmaceutów, którzy zgłaszali, że produkt ten jest dostępny w aptekach i hurtowniach farmaceutycznych w Polsce. Do redakcji mgr.farm zgłosił się przedstawiciel firmy Viatris Poland – podmiotu odpowiedzialnego, który dostarcza lek do Polski, informując, że od 24 lutego 2023 roku lek jest w dostępny w sprzedaży.

"Dnia 24.02.2023 została przesłana informacja do Prezesa URPL o wznowieniu sprzedaży. Przerwa w dostępności trwała dokładnie od grudnia 2022 r., a więc 2 miesiące, a nie 12 miesięcy jak to wskazują media. Obecnie w hurtowniach jest już zapas na 4 miesiące" - wskazywał Krzysztof Neumann z firmy Viatris w informacji przekazanej portalowi mgr.farm.

Przedstawiciel firmy przekazał również, że kolejna dostawa leku Aldara 5% planowana jest na wrzesień 2023 roku w ilości 3000 sztuk.

Logo radiozet Dzieje się