Obserwuj w Google News

Lekarze usunęli z ciała żołnierza niewybuch z granatnika. Zobacz zdjęcia

1 min. czytania
Aktualizacja 09.01.2023
09.01.2023 18:26
Zareaguj Reakcja

Ukraińscy lekarze przeprowadzili wyjątkową operację. W pobliżu serca żołnierza utknął pocisk z granatnika – w każdej chwili mógł eksplodować. Trzeba było zastosować niecodzienna procedurę. Żołnierz, lekarze i saperzy przeżyli. Wszyscy wykazali się niesamowitym profesjonalizmem.

Z ciała żołnierza usunięto niewybuch
fot. Libkos/Associated Press/East News

Ukraińscy lekarze wojskowi wyjęli z ciała rannego żołnierza pocisk z granatnika – ładunek wcześniej nie eksplodował, więc mogło się to stać w każdej chwili – informuje na Telegramie Hanna Maliar, wiceminister obrony Ukrainy. Operacja odbywała się w asyście saperów. Na zdjęciach widać spory pocisk. Ranny żołnierz przechodzi teraz rehabilitację.

Pocisk z granatnika usunięty z ciała rannego żołnierza

Operację usunięcia z ciała żołnierza niewybuchu przeprowadził jeden z najbardziej doświadczonych ukraińskich chirurgów wojskowych Andrij Werba. Jak podkreśliła wiceminister obrony Ukrainy, pocisk mógł eksplodować w każdym momencie, dlatego zabieg przeprowadzono bez użycia elektrokoagulacji, czyli metody, w której wykorzystywany jest niewielki przepływ elektryczny. Operacja przebiegła pomyślnie, a ranny żołnierz przechodzi teraz rehabilitację i rekonwalescencję.

„Nie każda rana w pobliżu serca jest śmiertelna!” – podkreśliła Hanna Maliar. Na opublikowanych przez nią fotografiach można zobaczyć spory pocisk widoczny na zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej rannego żołnierza i ten sam pocisk wydobyty już przez chirurga.

Źródło: PAP