Obserwuj w Google News

Stan zagrożenia epidemicznego będzie przedłużony? To ważne dla niepełnosprawnych

2 min. czytania
20.03.2023 11:45
Zareaguj Reakcja

Stan zagrożenia epidemicznego może zostać przedłużony i nie chodzi o kolejną falę SARS-CoV-2. Przedstawiciele samorządów wskazują, że potrzeba dłuższego okresu przejściowego, by uniknąć problemów organizacyjnych. Chodzi głównie o osoby niepełnosprawne, które musiałyby stawić się na komisjach, ponieważ ich orzeczenia stracą ważność.

Osoba na wózku inwalidzkim
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Prawo.pl informuje, że Ministerstwo Zdrowia proponuje przedłużenie do końca kwietnia stanu zagrożenia epidemicznego wprowadzonego w związku z epidemią SARS-CoV-2, który obecnie obowiązuje do 31 marca 2023 roku. Jak podaje serwis, samorządy postulują, aby stan ten przedłużyć nawet do końca czerwca, by uniknąć problemów prawnych i organizacyjnych.

Obecnie w administracji rządowej i samorządach terytorialnych trwa przegląd regulacji prawnych, które trzeba będzie poprawić wraz ze zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego, ponieważ wpływa on na obowiązywanie wielokrotnie nowelizowanej tzw. ustawy covidowej, która odnosi się do kilkudziesięciu innych ustaw.

Zgodnie z informacjami Prawo.pl o dłuższy czas na dostosowanie się do trybu działania sprzed pandemii apelują samorządy terytorialne. Dla powiatów największym problemem jest funkcjonowanie zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności. W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego, na podstawie art. 15h tzw. ustawy covidowej, ważność zachowują orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu, których termin upłynął po 31 marca 2020 roku, czyli wejściu w życie nowelizacji o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Przepisy te stracą ważność po 60 dniach, od odwołania stanu zagrożenia.

Według serwisu samorządowcy obawiają się, że powrót do "zwykłego trybu" spowoduje lawinę wniosków od osób, którym skończyła się ważność orzeczenia i w efekcie zakorkowanie działalności komisji.

- Termin zniesienia stanu epidemicznego chcemy ustalić optymalnie z punktu widzenia adresatów tych norm, to znaczy nie chcemy wprowadzać nadmiernego zamieszania związanego z ewentualnym zakończeniem tego stanu zagrożenia – wyjaśnił przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia, cytowany przez portal Prawo.pl.