Obserwuj w Google News

Śniadanie grozy. Toksyczna owsianka zabiła 13 członków rodziny

1 min. czytania
01.06.2023 10:39
Zareaguj Reakcja

Prawie cała rodzina poniosła śmierć po śniadaniu doprawionym alkoholem. Zmarło trzynaście osób, w tym małe dziecko, a cztery znajdują się w stanie krytycznym. Przyczyną śmierci było prawdopodobnie zatrucie metanolem.

Karetka
fot. Shutterstock

Trzynastu członków tej samej rodziny zmarło w Namibii po zjedzeniu owsianki, która według władz stała się toksyczna po zmieszaniu z osadem pozostałym po domowym piwie. Najmłodsza ofiara miała zaledwie dwa lata. Kolejne cztery osoby są w szpitalu w stanie krytycznym.

Stacja NBC podała, powołując się na Namibian Broadcasting Corporation, że toksyczna owsianka została spożyta przez co najmniej 20 osób. Śniadanie zostało zmieszane ze sfermentowaną substancją pozostałą z domowego napoju alkoholowego. Incydent miał miejsce w regionie Kavango East na północnym wschodzie Namibii.

Wszystko wskazuje na to, że domowe piwo było skażone metanolem - to alkohol, który jest silną trucizną. Picie i wdychanie metanolu grozi śmiercią lub poważnym kalectwem: spożycie 8–10 gramów powoduje ślepotę, a 12–20 gramów śmierć. Ten związek chemiczny jest używany jako paliwo w silnikach spalinowych, a także w produkcji materiałów wybuchowych oraz w przemyśle barwników, tworzyw sztucznych.

- Wszyscy pacjenci są ściśle monitorowani – poinformowało ministerstwo zdrowia Namibii w oświadczeniu, dodając, że pobrano dodatkowe próbki krwi w celu zbadania ewentualnego zatrucia alkoholem. Resort zdrowia poinformował również, że "oddelegowano zespół pracowników socjalnych, aby zapewnić wsparcie psychologiczne pogrążonej w żałobie rodzinie".