Obserwuj w Google News

WHO sprawdza, co się dzieje w Chinach. „Skupiska zapalenia płuc u dzieci”

2 min. czytania
23.11.2023 08:44
Zareaguj Reakcja

Światowa Organizacja Zdrowia wystąpiła do chińskich urzędników z prośbą o szczegółowe informacje na temat wzrostu liczby chorób układu oddechowego i zgłoszonych skupisk zapalenia płuc u dzieci. Informację na ten temat znaleźć można na oficjalnej stronie WHO.

Zapalenie płuc u dzieci w Chinach
fot. Shutterstock

Narodowa Komisja Zdrowia odnotowała wzrost zachorowalności na choroby układu oddechowego w Chinach. Władze zapewniają, że wzrost zachorowań związany jest ze zniesieniem ograniczeń pandemicznych i rozprzestrzenianiem się wirusów SARS-CoV-2, grypy, RSV i mycoplasma pneumoniae, ale Światowa Organizacja Zdrowia zwróciła uwagę na przypadki niezdiagnozowanego zapalenia płuc u dzieci w północnych Chinach.

Zapalenie płuc u dzieci w Chinach

Informacja o wzroście zachorowań na choroby układu oddechowego pojawiła się 13 listopada 2023 r., na konferencji prasowej Narodowej Komisji Zdrowia.

Tydzień później media i firma technologiczna z branży medycznej ProMED donosiły o skupiskach niezdiagnozowanych zapaleń płuc u dzieci w północnych Chinach. Nie wiadomo, czy przypadki te są związane z ogólnym wzrostem infekcji dróg oddechowych zgłoszonym wcześniej przez chińskie władze.

22 listopada WHO zwróciła się za pośrednictwem mechanizmu międzynarodowych przepisów zdrowotnych o dodatkowe informacje epidemiologiczne i kliniczne, a także wyniki badań laboratoryjnych dotyczących tych zgłoszonych grup przypadków wśród dzieci.

„Poprosiliśmy również o dodatkowe informacje na temat najnowszych trendów w rozprzestrzenianiu się znanych patogenów, w tym grypy, SARS-CoV-2, RSV i mycoplasma pneumoniae, a także obecnego obciążenia systemów opieki zdrowotnej. WHO kontaktuje się również z klinicystami i naukowcami za pośrednictwem naszych istniejących partnerstw technicznych i sieci w Chinach” – przekazała WHO w komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej.

Od połowy października w północnych Chinach odnotowano wzrost liczby chorób grypopodobnych w porównaniu z tym samym okresem w poprzednich trzech latach. W Chinach obowiązują systemy zbierające informacje na temat tendencji w zakresie grypy, chorób grypopodobnych, RSV i SARS-CoV-2 oraz raporty do platform takich jak Globalny system nadzoru i reagowania na grypę.

„Zalecamy, aby mieszkańcy Chin przestrzegali środków mających na celu zmniejszenie ryzyka chorób układu oddechowego, które obejmują szczepienia, zachowanie dystansu od osób chorych, pozostawanie w domu podczas choroby, poddawanie się testom i opiece medycznej w razie potrzeby, noszenie masek, jeśli to konieczne, zapewnienie dobrej wentylacji i regularne mycie rąk” – pisze Światowa Organizacja Zdrowia.

WHO monitoruje sytuację i zapewnia, że będzie informować w tej sprawie.

Źródło: Radio ZET/WHO