Obserwuj w Google News

Sanepid: groźne bakterie w wodociągu. "Nie wolno spożywać wody"

2 min. czytania
16.11.2023 14:12
Zareaguj Reakcja

Mieszkańcy jednego z województw mogą mieć problem z dostępem do wody pitnej. Chodzi o niemal tysiąc osób z sąsiadujących ze sobą wsi. Jak poinformował Sanepid, w wodociągu wykryto groźne dla zdrowia bakterie. Spożycie skażonej wody może wywołać objawy zatrucia pokarmowego.

Woda z beczkowozu
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER

Woda z wodociągu w Tomaszkowie jest niezdatna do picia. Podczas standardowych badań jakości wody sanepid wykrył w tym wodociągu bakterie z grupy coli. Gmina podstawiła w kilku wsiach beczkowozy. Wody nie mogą spożywać mieszkańcy wsi Tomaszkowo, Dorotowo oraz Majdy i Kręsk (za wyjątkiem ul. Walentego, Zygmunta i Zofii oraz Adama i Ewy 55 - 69).

"Podczas standardowych badań wody z wodociągu w Tomaszkowie stwierdzono obecność bakterii grupy coli. Woda może być używana do celów porządkowych (np. mycia podłóg i spłukiwania toalet), ale nie należy jej spożywać nawet po przegotowaniu" - poinformowała Polską Agencję Prasową Małgorzata Przestrzelska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.

Gmina Stawiguda, na której terenie leży wodociąg, w którym wykryto skażenie podstawiła beczkowozy w Tomaszkowie na parkingu przy świetlicy wiejskiej (ul. Żurawia 3); w Dorotowie naprzeciwko sklepu, w Majdach na parkingu przy kapliczce koło Sołtysa. Woda z beczkowozów jest zdatna do picia po przegotowaniu.

Objawy zatrucia bakterią z grupy coli. Na co zwrócić uwagę?

Bakteria  Escherichia coli, czyli pałeczka okrężnicy jest naturalną częścią fizjologicznej mikrobioty jelita grubego człowieka. W jelicie bakteria spełnia pożyteczną rolę, uczestnicząc w rozkładzie pokarmu, a także przyczyniając się do produkcji witamin z grupy B i K. Jednak w określonych warunkach, Escherichia coli wykazuje chorobotwórczość dla człowieka i wywołuje schorzenia układu pokarmowego i moczowego.

Gdy bakterie chorobotwórcze Escherichia coli dostaną się do układu pokarmowego poprzez spożycie skażonej wody lub żywności, mogą wywołać objawy zatrucia pokarmowego. Po 1-3 dniach od zatrucia pojawia się biegunka i kurczowe bóle brzucha. Mogą też wystąpić wymioty, umiarkowana gorączka. Objawy utrzymują się zazwyczaj przez 5-7 dni, ale nie wolno ich lekceważyć. Zakażenie pałeczką okrężnicy jest groźne dla dzieci, osób starszych i przewlekle chorych. Niekontrolowane wymioty i biegunka mogą prowadzić do groźnego dla życia odwodnienia.

Źródło: Radio ZET/PAP/Medycyna praktyczna