Zamknij

Punkt profilaktyki intymnej oblegany. "Był strzałem w dziesiątkę"

13.01.2023 10:04

Blisko 3 tys. osób skorzystało w minionym roku z punktu profilaktyki intymnej w Poznaniu. "Był strzałem w dziesiątkę" - ocenia prezydent miasta Jacek Jaśkowiak.

Kolejka do lekarza
fot. Shutterstock

Punkt profilaktyki intymnej działa w Poznaniu od października 2018 roku. To pierwszy tego typu projekt w Polsce. Dostępny jest 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, także dla pacjentów nieubezpieczonych.

Punkt Profilaktyki Intymnej - gdzie się znajduje?

Punkt profilaktyki intymnej zapewnia doraźną pomoc w przypadku urazów i stanów zapalnych narządów rodnych. Nie wykonuje się tam żadnych zabiegów medycznych, ale dostępne są badania USG piersi, mammografia, można też dostać skierowanie na badania diagnostyczne w kierunku chorób ginekologicznych. Realizowane są również USG i badanie PSA w kierunku profilaktyki i wczesnego wykrywania raka prostaty. Przeprowadzane są konsultacje i porady w zakresie chorób, higieny intymnej oraz antykoncepcji. 

W ostatnim czasie Punkt Profilaktyki Intymnej cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W 2022 r. z jego usług skorzystało 2,8 tys. osób. Większość stanowiły kobiety. Zrealizowano 480 mammografii i wykonano 150 badań USG piersi, a także ponad 250 profilaktycznych cytologii. 20 mężczyzn skorzystało z badania urologa, tyle samo wykonało badanie PSA, które pozwala szybko wykryć raka prostaty.

"Punkt profilaktyki intymnej był strzałem w dziesiątkę. Dziś widać już wyraźnie, że jest to miejsce, w którym każdy, niezależnie od swojego statusu materialnego, przekonań czy stopnia sprawności, może skorzystać z profesjonalnej pomocy w bezpiecznej przestrzeni" - powiedział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Punkt Profilaktyki Intymnej działa w siedzibie Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych (POSUM) przy Al. Solidarności 36. Obiekt przystosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami: przed wejściem jest podjazd, w drzwiach nie ma progów, winda jest odpowiednia dla pacjentów na wózkach i niewidzących, a w gabinecie lekarskim znajduje się elektryczny fotel ginekologiczny.

Źródło: PAP

loader