Przed nami szczyt zachorowań na COVID-19. "5 tys. przypadków na dobę"

26.01.2023 14:02

Koronawirus wcale nas nie opuścił. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że najgorsze dopiero przed nami i za kilka tygodni możemy się spodziewać dużego wzrostu zachorowań na COVID-19. Według wiceministra Waldemara Kraski może to być nawet kilka tysięcy przypadków dziennie.

JACK GUEZ/AFP/East News
fot. JACK GUEZ/AFP/East News

- Szczyt zachorowań na covid może nastąpić pod koniec lutego lub na początku marca, wówczas może być około 5 tys. przypadków zakażeń na dobę – powiedział w telewizji wp.pl wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Czwartkowe dane wskazują (stan na 26.01), że w Polsce wykryto w ciągu jednej doby 532 przypadki COVID-19. "Niestety, nasze prognozy, które otrzymujemy, pokazują, że tendencja wzrostowa będzie się utrzymywała" - powiedział Kraska.

Szczyt zachorowań może nastąpić na przełomie lutego i marca. "Mimo że nowy wariant jest bardziej zakaźny, to rozprzestrzenia się stosunkowo wolniej niż jego poprzednicy" - zaznaczył wiceminister zdrowia. W szczycie zakażeń może być około 5 tys. przypadków na dobę.

Przypomnijmy, że do tej pory w Polsce wykryto dwa przypadki nowego subwariantu omikronakrakena. Zakażeni pochodzą z województwa łódzkiego. Według informacji MZ pacjenci wyzdrowieli i czują się dobrze. 

Wiceszef resortu zdrowia podczas wywiadu zachęcał do szczepień przeciwko COVID-19 i grypie. Przyjęcie szczepień zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu choroby, gdy dojdzie do zakażenia i rozwoju groźnych dla zdrowia i życia powikłań.