Obserwuj w Google News

Polskie e-recepty są już akceptowane za granicą. Tam je zrealizujesz

1 min. czytania
Aktualizacja 13.03.2023
13.03.2023 15:08
Zareaguj Reakcja

Polskie e-recepty są już honorowane nie tylko w naszym kraju. To duże ułatwienie dla pacjentów w czasach, gdy podróże turystyczne i biznesowe są tak powszechne. Od 13 marca 2023 roku e-recepty wydane w Polsce można realizować w estońskich aptekach.

Polskie e-recepty honorowane w Estonii
fot. Shutterstock

Polska została dodana do krótkiej listy państw, których e-recepty są honorowane w estońskich aptekach. Można je realizować od poniedziałku (13.03.2023) na obszarze całej Estonii. System działa również w drugą stronę – estońskie e-recepty można realizować w Polsce.

Polskie e-recepty można realizować w Estonii

Polska dołączyła w ten sposób do Finlandii, Portugalii i Chorwacji. „W tych czterech państwach możliwe będzie również wykorzystanie e-recepty wydanej w Estonii” – poinformowało estońskie Centrum Systemów Informacji o Zdrowiu i Opiece Społecznej (TEHIK).

– W świecie częstych podróży i pracy za granicą ludzie oczekują możliwości zakupienia leków przy pomocy recepty wydanej przez lekarzy z ich kraju rodzimego – wskazała Katre Pruul z TEHIK.

Coraz więcej państw z międzynarodową e-receptą

W 2023 roku z możliwości wykupienia leku w Estonii dzięki recepcie wydanej poza jej granicami korzystano średnio 31 razy dziennie. Najwięcej realizacji e-recept poza krajem wydania kraju odnotowano pomiędzy Estonią i Finlandią, pierwszymi w Unii Europejskiej państwami, które wprowadziły tę możliwość.

– Z państw geograficznie bliższych Estonii do programu nie dołączyły jeszcze Łotwa, Litwa i Szwecja, które intensywnie nad tym pracują i, mam nadzieję, dołączą wkrótce – zaznaczyła Pruul.

Źródło: PAP/Jakub Bawołek (Tallin)