,

Polski wynalazek doceniony przez Królową Szwecji

15.05.2023
Aktualizacja: 15.05.2023 11:38

Pielęgniarka z Krakowa Dominika Rachwał odebrała w Sztokholmie Nagrodę Pielęgniarską Królowej Szwecji. Jej pomysł poprawi jakość życia hospitalizowanych pacjentów.

Dominika Rachwał
fot. Dominika Rachwał

11 maja w Sztokholmie, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki, odbyła się jubileuszowa, dziesiąta uroczysta ceremonia rozdania nagród Queen Silvia Nursing Award (QSNA). Jej Wysokość Królowa Szwecji wręczyła Nagrodę pielęgniarce z Polski - Dominice Rachwał - jako dowód uznania za pomysł na usprawnienie opieki nad pacjentami.

Panele polisensoryczne przy łóżku

Dominika Rachwał zaproponowała przygotowanie indywidualnych paneli polisensorycznych, z różnymi fakturami, kolorami oraz elementami, przypominającymi o funkcjonowaniu w życiu codziennym, takimi jak klawisze telefonu, zegar, kalendarz, sztućce czy trawa. Celem jest aktywizacja pacjentów, redukcja negatywnych emocji, wyciszenie, a także zagospodarowanie czasu wolnego.

Pomysł pielęgniarki z Krakowa stanowi rozwinięcie terapii polisensorycznej, która jest stosowana w pracy z pacjentami przewlekle chorymi. Istotnym aspektem zaproponowanego rozwiązania jest indywidualne podejście do pacjenta, poprzez zastosowanie wymiennych modułów, co umożliwia adaptację terapii dla potrzeb pacjentów leżących.

W środku Królowa Szwecji Sylwia/fot. Yanan Li
fot. W środku Królowa Szwecji Sylwia/fot. Yanan Li

"Dzięki otrzymanej nagrodzie mam możliwość zrealizowania swojego pomysłu. Zaproponowane przeze mnie panele sensoryczne montowane na łóżkach, przyczynią się do zwiększenia komfortu pacjentów, którzy mają ograniczone zdolności ruchowe" - powiedziała Dominika Rachwał.

"Cieszy mnie fakt, że głos pielęgniarek jest coraz bardziej uznawany na całym świecie. Połączenie świata badań z praktycznymi doświadczeniami, jest kluczem do rozwoju opieki nad pacjentami" - skomentowała dr Ewa Kądalska, Krajowy Konsultant ds. Pielęgniarstwa Geriatrycznego, pracownik Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, która uczestniczyła w obchodach Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki.

Źródło: Fundacja Medicover

logo Tu się dzieje