Oceń
11 maja w Sztokholmie, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki, odbyła się jubileuszowa, dziesiąta uroczysta ceremonia rozdania nagród Queen Silvia Nursing Award (QSNA). Jej Wysokość Królowa Szwecji wręczyła Nagrodę pielęgniarce z Polski - Dominice Rachwał - jako dowód uznania za pomysł na usprawnienie opieki nad pacjentami.
Panele polisensoryczne przy łóżku
Dominika Rachwał zaproponowała przygotowanie indywidualnych paneli polisensorycznych, z różnymi fakturami, kolorami oraz elementami, przypominającymi o funkcjonowaniu w życiu codziennym, takimi jak klawisze telefonu, zegar, kalendarz, sztućce czy trawa. Celem jest aktywizacja pacjentów, redukcja negatywnych emocji, wyciszenie, a także zagospodarowanie czasu wolnego.
Pomysł pielęgniarki z Krakowa stanowi rozwinięcie terapii polisensorycznej, która jest stosowana w pracy z pacjentami przewlekle chorymi. Istotnym aspektem zaproponowanego rozwiązania jest indywidualne podejście do pacjenta, poprzez zastosowanie wymiennych modułów, co umożliwia adaptację terapii dla potrzeb pacjentów leżących.
"Dzięki otrzymanej nagrodzie mam możliwość zrealizowania swojego pomysłu. Zaproponowane przeze mnie panele sensoryczne montowane na łóżkach, przyczynią się do zwiększenia komfortu pacjentów, którzy mają ograniczone zdolności ruchowe" - powiedziała Dominika Rachwał.
"Cieszy mnie fakt, że głos pielęgniarek jest coraz bardziej uznawany na całym świecie. Połączenie świata badań z praktycznymi doświadczeniami, jest kluczem do rozwoju opieki nad pacjentami" - skomentowała dr Ewa Kądalska, Krajowy Konsultant ds. Pielęgniarstwa Geriatrycznego, pracownik Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, która uczestniczyła w obchodach Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki.
Źródło: Fundacja Medicover
Oceń artykuł