Obserwuj w Google News

Pogoda w Polsce a zdrowie. Raport 31.07.2023

3 min. czytania
Aktualizacja 02.08.2023
31.07.2023 09:10
Zareaguj Reakcja

Pogoda ma wpływ na zdrowie. Zmiana pogody w Polsce może wywołać ból głowy, bóle stawów, ból zatok czy ataki astmy. Sprawdź, jak aktualna pogoda w Polsce wpłynie na Twoje zdrowie.

Pogoda w Polsce a zdrowie
fot. Shutterstock

Zmianę pogody odczuwa nawet 50-70 proc. dorosłych - wynika z danych IMGW. Gwałtowne zjawiska pogodowe, takie jak dobowe wahania temperatury, nagły spadek ciśnienia atmosferycznego, wzrost poziomu wilgotności powietrza, silny wiatr i burze, to zmora alergików, astmatyków, osób, które cierpią na migrenę, zmagają się z  dną moczanową i reumatyzmem. Problem jest demokratyczny, dotyka nie tylko ludzi w podeszłym wieku, ale również młodych, często z chorobami autoimmunologicznymi. Meteopatia to także problem cywilizacyjny.

Pogoda w Polsce a ból głowy

Nagła zmiana pogody w Polsce może wywołać lub nasilać ból głowy. Potwierdzili to Japończycy, którzy w 2015 roku wykazali związek pomiędzy dzienną sprzedażą leków na ból głowy a spadkiem ciśnienia atmosferycznego. Jedną z koncepcji jest wpływ ciśnienia atmosferycznego na przepływ krwi w układzie naczyniowo-mózgowym, który kontroluje krążenie krwi wokół głowy. Gdy naczynia krwionośne zbytnio się rozszerzają, pojawia się zagrożenie dla neuronów, a organizm ostrzega nas, wysyłając sygnał bólowy.

Zmiana pogody w Polsce może wywołać też migrenę. Z badań wynika, że ponad 60 proc. osób, które doświadczają migreny, uważa, że ataki migreny mają związek z pogodą. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że osoby często doświadczające ataków migreny mają niższy próg bólu. Ponadto, zarówno gorące jak i zimne, suche powietrze powodują odwodnienie, które jest jednym z wyzwalaczy migreny.

Na zmianę pogody reagują również osoby z neuralgią nerwu trójdzielnego, co również odczuwane jest jako ból w obrębie głowy. Ból przeważnie pojawia się po jednej stronie twarzy i jest bardzo silny. Napady bólu prowokować mogą wiatr i zimno.

Pogoda w Polsce a ból zatok

Załamanie pogody w Polsce, zwłaszcza gdy towarzyszy mu nagły spadek ciśnienia atmosferycznego, wpływa na zmianę ciśnienia w zatokach. To wywołuje ból. Ból zatok odczuwany jest jako:

 • ból czoła,
 • ból policzków,
 • uogólniony ból twarzy.

Z kolei wysoka wilgotność powietrza może przyczyniać się do zwiększenia śluzu w zatokach. Dzieje się tak dlatego, że organizm próbuje zatrzymać alergeny, kurz i cząstki zanieczyszczeń, których jest dużo w gęstym, wilgotnym powietrzu. Zatkane zatoki również wywołują ból.

Pogoda w Polsce a ból stawów

Zmiana pogody w Polsce może również zaostrzać bóle stawów, zwłaszcza objawy artretyzmu i reumatyzmu. Tu także role odgrywają zmiany ciśnienia atmosferycznego i wilgotności powietrza. Nasilenie dolegliwości bólowych odczuwać mogą osoby:

Ból stawów wywoływać może nagły spadek ciśnienia atmosferycznego. Dolegliwości bólowe w obrębie stawów nasila ciepła wyżowa pogoda. Z kolei zimno i wilgoć źle znoszą osoby z fibromialgią.

Pogoda dla alergików

Pogoda dla alergików nigdy nie jest dobra w wysokim sezonie pylenia roślin. Wysoki sezon pylenia roślin w Polsce trwa od marca do września. Osoby z silną alergią na pyłki zarówno w słoneczny dzień jak w i w deszczową aurę, a zwłaszcza tuż przed deszczem, odczuwają objawy alergii, takie jak:

 • katar,
 • zapalenie spojówek,
 • kaszel.

Przed deszczem rośliny intensyfikują pylenie, wyczuwając szansę na przeniesienie pyłków przez wiatr. Z obserwacji wynika, że trakcie deszczu najbardziej cierpią osoby uczulone na pyłki traw. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że deszcz zmywa do ziemi pyłki z drzew, a wzbija w powietrze pyłki z trawy.

Kalendarz pylenia roślin w Polsce:

 1. Luty: jako pierwsza zaczyna pylić leszczyna, a zaraz po niej olsza.
 2. Marzec: szczyt pylenia leszczyny i olszy.
 3. Kwiecień: brzoza, topola, jesion, dąb.
 4. Maj: zaczynają pylić trawy, babka, szczaw, pokrzywa.
 5. Czerwiec: szczyt pylenia traw.
 6. Lipiec-wrzesień: bylica i pokrzywa, grzyby.

Zmianę pogody w Polsce odczuwają także astmatycy. Ataki astmy prowokuje m.in. suche powietrze - i to zarówno gorące jak i zimne. Znane jest również zjawisko nasilenia objawów astmy w trakcie silnej burzy. Mówi się wówczas o " astmie burzowej".

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.