,

Parlament Europejski: świat stoi w obliczu bezprecedensowego zagrożenia

24.05.2023 10:16

Żadna organizacja nie poradzi sobie sama z nadchodzącym kryzysem. Rządy, instytucje opieki zdrowotnej i organizacje pozarządowe muszą połączyć siły - przekonywali eksperci na konferencji zorganizowanej w Parlamencie Europejskim.

Parlament Europejski
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Konferencja zorganizowana w Parlamencie Europejskim poświęcona była zdrowiu psychicznemu. "Zdrowie psychiczne jest jednym z największych wyzwań, przed którymi stoi współczesny świat. Czy to w krajach rozwijających się, czy rozwiniętych, w strefach wojny czy pokoju, jest to problem, który dotyczy całego świata" - podkreślał przewodniczący Gurudev Sri Sri Ravi Shankar, założyciel think tanku Światowe Forum Etyki w Biznesie (WFEB).

Kryzys zdrowia psychicznego na świecie

"Historycznie rzecz biorąc, rządy na całym świecie przeznaczają zaledwie dwa procent swoich budżetów na zdrowie na zdrowie psychiczne, przy czym w krajach o niższych i średnich dochodach odsetek ten jest jeszcze niższy" - zauważył Ryszard Czarnecki na konferencji zorganizowanej w Parlamencie Europejskim.

"Aby dokonać znaczącej zmiany, musimy sprawić, by usługi w zakresie zdrowia psychicznego były bardziej dostępne i przystępne cenowo dla wszystkich. Obejmuje to terapię, poradnictwo i opiekę psychiatryczną. Musimy inwestować w infrastrukturę zdrowia psychicznego, taką jak ośrodki środowiskowe i wyszkoleni specjaliści, aby wypełnić lukę między potrzebującymi a wsparciem, którego potrzebują" - wskazał Czarnecki.

Europoseł dodał, że żadna organizacja nie poradzi sobie sama z kryzysem zdrowia psychicznego. "Rządy, instytucje opieki zdrowotnej i organizacje pozarządowe muszą połączyć siły, aby stworzyć kompleksowe strategie dotyczące zdrowia psychicznego. Razem możemy stworzyć zdrowsze i bardziej odporne społeczeństwo” - powiedział.

Depresja w Polsce

Zdrowie psychiczne było również tematem odbywającej się równolegle konferencji w Katowicach. Depresja - w różnych momentach życia i różnym natężeniu - dotyka jednego na pięciu Polaków.

Jak wynika z przytoczonych danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest jednym z najbardziej szkodliwych zaburzeń na świecie, dotykającym w pewnym momencie życia mniej więcej 1 na 5 kobiet i 1 na 10 mężczyzn. Szacuje się, że każdego roku w Europie ok. 7 proc. ludzi (ok. 40 mln osób) doświadcza epizodu depresji. W walce z chorobą pomóc mają lokalne alianse, inicjujące współdziałanie wielu osób, instytucji i organizacji.

Zwieńczeniem forum było podpisanie przez przedstawicieli miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii deklaracji wspierania działań na rzecz przeciwdziałania depresji.

ramka_pomocowa
fot.

Źródło: PAP

Logo radiozet Dzieje się