,

Pacjenci onkologiczni dostali wsparcie. Będą "prowadzeni za rękę"

23.05.2023
Aktualizacja: 23.05.2023 14:30

W ośrodkach onkologicznych w całej Polsce pracę rozpoczęli specjalni koordynatorzy. Ich rolą jest prowadzenie "za rękę" pacjenta przez cały proces leczenia - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szpital onkologiczny
fot. Piotr Molecki/East News

20 kwietnia 2023 roku weszła w życie ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej. Ma ona usprawnić działanie opieki onkologicznej w Polsce. Jednym z nowych rozwiązań jest powołanie specjalnych koordynatorów, którzy będą towarzyszyli pacjentom w procesie leczenia.

Krajowa Sieć Onkologiczna

Krajowa Sieć Onkologiczna zakłada standaryzację opieki onkologicznej na każdym etapie leczenia. Realizacja etapów leczenia ma przebiegać przy współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Nowym rozwiązaniem jest również wprowadzenie koordynatorów.

"Od dziś w całym kraju, w ośrodkach onkologicznych pomagają pacjentom specjalni koordynatorzy. Ich rolą jest prowadzenie za rękę pacjenta przez cały proces leczenia. Tylko we wrocławskim Dolnośląskim Centrum Onkologii jest ich 27, a kieleckim Świętokrzyskim Centrum Onkologii - 12. Opieka onkologiczna w Polsce wchodzi na poziom wyżej" - napisał 22 maja Minister Zdrowia na Twitterze.

Koordynatora musi mieć każdy szpital wchodzący do sieci onkologicznej. Na wprowadzenie koordynatorów w placówkach onkologicznych Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło dodatkową pulę środków, prawie 85 milionów złotych rocznie. Docelowo w całym kraju takich specjalistów ma być ok. 700.

Specyfikę pracy koordynatora przybliżyła w rozmowie z reporterem Radia ZET Krzysztofem Grządzielskim Katarzyna Paczkowska, która od lat towarzyszy pacjentom w leczeniu w Wielkopolskim Centrum Onkologii. Jak wyjaśniła ekspertka, praca koordynatora zaczyna się od konsylium lekarskiego i ustalenia planu leczenia. "Dziękują nam za to, że mają poustalane terminy, że w każdej chwili mogą zadzwonić, porozmawiać, bo w przychodni nie zawsze jest czas, żeby uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania" - powiedziała koordynator Katarzyna Paczkowska w rozmowie z Radiem ZET. "Jesteśmy na co dzień w kontakcie z pacjentami" - zapewniła.

Inne rozwiązania Krajowej Sieci Onkologicznej to m.in.:

  • indywidualny plan leczenia;
  • opieka interdyscyplinarna (chirurgia, chemioterapia, radioterapia, immunoterapia);
  • trzy poziomy referencyjności ośrodków;
  • ewaluacja - każdy ośrodek musi spełnić kilkadziesiąt mierników jakości.

Źródło: Radio ZET/PAP

logo Tu się dzieje