Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Zdrowia. Uważaj na takie wiadomości

06.02.2023 10:15

Uwaga na fałszywe linki. Oszuści podszywają się pod MZ i wysyłają wiadomości o receptach. Przez nieuwagę można narazić się na utratę wrażliwych danych.

CERT Polska/Twitter
fot. CERT Polska/Twitter

CERT Polska informuje o możliwym oszustwie. Przestępcy podszywają się pod Ministerstwo Zdrowia i wysyłają wiadomości o e-recepcie. Link prowadzi do strony, na której wyłudzają dane logowania do poczty elektronicznej. Za pomocą phishingu mogą wyłudzać wrażliwe dane.

Na czym polega phishing?

Phishing to oszustwo oparte na wiadomości e-mail lub SMS. Cyberprzestępcy, podszywając się m.in. pod firmy kurierskie, urzędy administracji, operatorów telekomunikacyjnych starają się wyłudzić dane do logowania np. do kont bankowych mailowych lub systemów biznesowych. W wiadomości wysyłają link, który działa jak przynęta. Po kliknięciu pojawia się fałszywa strona logowania - wpisane tam dane są następnie przechwytywane przez oszustów. 

Nie klikaj w link, jeśli nie masz pewności, że nadawca jest prawdziwy. Sprawdzaj dokładnie, jak wygląda link do strony internetowej - porównaj go linkiem z wyszukiwarki (np. wpisz nazwę banku, zobacz, jak zbudowany jest link do strony). Sprawdź, czy e-mail jest adresowany do Ciebie z imienia i nazwiska. Przede wszystkim, żadna instytuacja - w tym Ministerstwo Zdrowia lub przychodnia - nigdy nie proszą o podanie w SMS lub wiadomości e-mail wrażliwych danych. Nie proszą też o dopłaty za pomocą bankowości internetowej. Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności e-recepty, skontaktuj się ze swoją przychodnią.