,

Nowa metoda oszustwa, tym razem na e-receptę. NFZ i policja ostrzegają

22.03.2023
Aktualizacja: 23.03.2023 08:20

Cyberprzestępcy nie ustają w próbach wyłudzenia naszych danych czy pieniędzy. Narodowy Fundusz Zdrowia oraz policjanci ostrzegają: e-recepty z linkami to próba oszustwa. Nie klikaj w nie!

E-recepta
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Oszuści mają nową metodę wyłudzania naszych danych, tym razem na e-receptę – ostrzegają eksperci ds. cyberbezpieczeństwa oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Przypomnijmy najważniejsze zasady.

Prawdziwą e-receptę dostajemy w postaci:

  • SMS-a z 4 cyfrowym kodem dostępu,
  • e-maila z załączoną w PDF-ie informacją o e-recepcie,
  • powiadomienia w aplikacji mojeIKP.

W adresie maila nadawcy musi być domena gov.pl, a sms przychodzi z aplikacji e-zdrowie. W tych informacjach NIE MA ŻADNYCH linków.

Tymczasem oszuści właśnie w ten sposób próbują wyłudzić dane. Wysyłają SMS-y lub e-maile łudząco podobne do tych prawdziwych. Odróżniają je właśnie linki, w które trzeba kliknąć, by zrealizować receptę w dowolnej aptece. To oszustwo i próba zainfekowania komputera, co w najgorszym przypadku może prowadzić nawet do utraty wszystkich danych.

Ważne!

Nie klikaj w żadne linki w e-receptach, ani nie otwieraj żadnych załączników w mailu rzekomo wysłanych przez Ministerstwo Zdrowia. To oszustwo mające na celu wyłudzenie danych.

Źródło: Radio ZET Anna Józefowicz

Logo radiozet Dzieje się