Zamknij

Niedługo zabraknie ważnego leku dla dzieci. Nie ma zamienników

30.11.2022 16:19

Niedługo w aptekach zabraknie ważnego leku dla dzieci. Producent rezygnuje z wytwarzania tego produktu, na rynku nie ma też zamienników. 

Apteka
fot. Shutterstock

"Pfizer poinformował, iż Debridat w formie zawiesiny został usunięty z portfolio i nie będzie dłużej dystrybuowany w Polsce. Jest to jedyna forma tej substancji (trimebutyna) dla dzieci i niemowląt, używana przy zaburzeniach przewodu pokarmowego" - poinformował na Twitterze GdziePoLek.

To lek zawierający trimebutynę, substancję czynną, która wpływa na unormowanie motoryki przewodu pokarmowego, ponieważ wiąże się z obwodowymi receptorami opioidowymi ulokowanymi w ścianie jelit. Substancja ta wpływa korzystnie na uregulowanie perystaltyki jelit oraz całego układu pokarmowego. Debridat podaje się w celu pobudzania lub hamowania perystaltyki. 

Choć substancja ta dostępna jest w Polsce w lekach pod różnymi nazwami handlowymi, to tylko jeden z nich występuje jednak w postaci granulatu do sporządzenia zawiesiny doustnej. Ze względu na formę podania, preparat Debridat jest stosowany u dzieci - umożliwia bezpieczniejsze dostosowanie dawki do wieku i masy ciała dziecka, a postać zawiesiny jest wygodniejsza do podania dziecku.

GdziePoLek dodaje, że "Debridat będzie dostępny w aptekach wyłącznie do wyczerpania zapasów. Odpowiednika nie ma, substancja pozostaje dostępna tylko w postaci doustnych tabletek."

Lek w formie zawiesiny nie posiada zamiennika, więc po wyczerpaniu zapasów na rynku powstanie luka. Trimebutyna w postaci tabletek jest przeznaczona do stosowania wyłącznie u osób dorosłych.