Obserwuj w Google News

Nie żyje ponad 300 dzieci. WHO szuka powiązań między producentami leków

2 min. czytania
24.01.2023 16:06
Zareaguj Reakcja

Ponad 300 dzieci zmarło po zażyciu syropów na kaszel. WHO wszczyna dochodzenie, które ma ustalić powiązania między producentami tych leków. Choć do zgonów dzieci doszło w Afryce i Azji, to WHO rozważa wydanie ostrzeżenia przed syropami na całym świecie.

Szpital
fot. Shutterstock

Agencja Reutera informuje, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wszczęła dochodzenie mające ustalić, czy istnieją powiązania między producentami leków, których syropy na kaszel zanieczyszczone toksynami spowodowały śmierć ponad 300 dzieci w trzech krajach.

WHO poszukuje więcej informacji na temat konkretnych surowców używanych przez sześciu producentów w Indiach i Indonezji do wytwórstwa leków związanych ze zgonami dzieci w 2022 roku, a także tego, czy firmy uzyskały je od tych samych dostawców - przekazało anonimowe źródło. Według tego źródła WHO zastanawia się również, czy doradzić rodzinom na całym świecie, aby ponownie rozważyły stosowanie syropów na kaszel dla dzieci, ponieważ kwestia bezpieczeństwa niektórych z tych produktów pozostaje nierozstrzygnięta. Eksperci WHO oceniają, czy i w jakich sytuacjach takie produkty są niezbędne.

- To dla nas najwyższy priorytet, aby nigdy więcej nie doszło do śmierci dzieci z powodu czegoś, czego można było uniknąć – powiedziała rzeczniczka WHO Margaret Harris.

Zgony dzieci z powodu ostrego uszkodzenia nerek odnotowuje się od lipca 2022 roku w Gambii, Indonezji i Uzbekistanie. WHO przekazała, że zgony są powiązane z dostępnymi bez recepty syropami na kaszel, które przyjmowały dzieci, i które zawierały znaną toksynę - glikol dietylenowy lub glikol etylenowy.

Do tej pory WHO zidentyfikowała sześciu producentów leków w Indiach i Indonezji, którzy wyprodukowali syropy. Producenci albo odmówili komentarza w sprawie dochodzenia, albo zaprzeczyli używaniu toksyn, które przyczyniły się do zgonów. 

WHO poinformowała w poniedziałek, że rozszerzyła dochodzenie w sprawie potencjalnego zanieczyszczenia glikolem dietylenowym i glikolem etylenowym syropów na kaszel na cztery dodatkowe kraje, w których te same produkty mogły być sprzedawane: Kambodżę, Filipiny, Timor Wschodni i Senegal. Organizacja wezwała światowe rządy i przemysł farmaceutyczny do przeprowadzenia pilnych kontroli w celu usunięcia leków niespełniających norm i do poprawy regulacji.