Obserwuj w Google News

Naukowcy stworzyli bakterie-cyborgi, które mogą atakować nowotwory

1 min. czytania
16.01.2023 12:01
Zareaguj Reakcja

Biotechnolodzy stworzyli tzw. bakterie-cyborgi, czyli częściowo sztuczne, częściowo syntetyczne komórki bakterii. W jednym z eksperymentów pokazali, że mogą one atakować komórki nowotworowe.

Praca w laboratorium
fot. Shutterstock

Naukowcy z University of California w Davis (USA) opublikowali na łamach "Advanced Science" artykuł naukowy, w którym opisali stworzone przez siebie bakterie, które nazwali komórkami-cyborgami. Mają one bowiem część naturalną i część syntetyczną.

Bakterie-cyborgi stworzono po wprowadzeniu do wnętrza bakterii E. Coli syntetyczny hydrożel, który wbrew wcześniejszym oczekiwaniom nie zabił mikrobów, ale mocno je zmienił. Bakterie przestały się rozmnażać, ale prawidłowo prowadziły pozostałe funkcje życiowe. Stały się przy tym dużo bardziej odporne na różnorodne czynniki zewnętrzne, które niszczą naturalne bakterie. Wytrzymały też działanie antybiotyków, wysokiego pH i nadtlenku wodoru. Oznacza to, że potencjalnie można ich użyć do różnych zadań.

Bakterie-cyborgi w leczeniu chorób

Według naukowców odporne bakterie-cyborgi można by wykorzystać w charakterze biosensorów, a także do niszczenia innych, groźnych bakterii. Laboratoryjne testy pokazały też, że mogą one atakować komórki nowotworowe.

- Jesteśmy podekscytowaniu potencjalnymi zastosowaniami komórek-cyborgów w radzeniu sobie z wyzwaniami środowiskowymi, diagnostyce i leczeniu chorób, a także w modulowaniu zaburzoną mikrobiotą - wyjaśnił współautor wynalazku prof. Cheemeng Tan.

Źródło: Engineering Cyborg Bacteria Through Intracellular Hydrogelation - Luis E. Contreras-Llano, Yu-Han Liu, Tanner Henson, Conary C. Meyer, Ofelya Baghdasaryan, Shahid Khan, Chi-Long Lin, Aijun Wang, Che-Ming J. Hu, Cheemeng Tan; Advanced Science (first published: 11 January 2023).