Zamknij

Naukowcy odkryli najstarsze zapisane zdanie. Porusza problem medyczny

10.11.2022 11:40

Najstarsze na świecie zapisane zdanie odkryto na grzebieniu z kości słoniowej w Izraelu. Czas płynie, ale problemy się nie zmieniają.

Najstarsze zapisane zdanie
fot. MENAHEM KAHANA/AFP/East News

Pismo narodziło się w Mezopotamii i Egipcie ok. 5200 lat temu. Wczesne systemy używały znaków do reprezentowania sylab i wyrazów. Pierwszy alfabet pojawił się prawdopodobnie w Egipie - hieroglify zastąpiono symbolami reprezentującymi fonemy. Nie wiadomo jednak kiedy dokładnie i w jakich okolicznościach to się stało.

Jak brzmi najstarsze zapisane zdanie?

Najstarsze czytelnie zapisane zdanie wyryto alfabetem kanenejskim na grzebieniu z kości słoniowej. Alfabet kanenejski powstał ok. 1800 lat p.n.e. i stanowi podstawę łaciny, greki oraz współczesnych języków europejskich. Litery napisane są starannie, mają od 1 do 3 milimetrów i układają się w prośbę. Niby tak odległą w czasie, a jednak wciąż aktualną.

Grzebień odkryto w 2017 roku w środkowym Izraelu, ale dopiero kilka miesięcy temu jeden z badaczy zwrócił uwagę na drobny napis. Spodziewać by się można, że inskrypcja przybliży nas odkrycia tajemnicy wszechświata. Nic bardziej mylnego. Najstarsze zapisane zdanie brzmi bowiem: "Niech ten kieł wykorzeni wszy z włosów i brody".

Nie jest to jednak potencjał stracony. Wciąż niewiele wiadomo na temat początków pisma, nie ustalono nawet, kiedy pojawił się pierwszy alfabet. Wedle różnych źródeł mogło to być 3800 albo 4300 lat temu. Odkrycie czytelnej inskrypcji na grzebieniu przybliża nas do tej wiedzy. 

Źródło: "A Canaanite’s Wish to Eradicate Lice on an Inscribed Ivory Comb from Lachish", D. Vainstub, M. Mumcuoglu, M. G. Hasel, K. M. Hesler, M. Lavi, R. Rabinovich, Y. Goren, Y. Garfinkel, Jerusalem Journal of Archaeology

loader