Obserwuj w Google News

Naukowcy odkryli mechanizm wydłużający życie. "Nieoczekiwany efekt"

2 min. czytania
17.03.2023 09:51
Zareaguj Reakcja

Badacze z Wirginii odkryli nowy mechanizm, który wydłuża życie organizmów laboratoryjnych nawet o połowę. Podobne rozwiązanie powinno zadziałać także u ludzi.

Eliksir młodości
fot. Shutterstock

„Odkrycie było nieoczekiwane" - przyznała prof. Eyleen Jorgelina O’Rourke, autorka publikacji, która ukazała się w periodyku „Current Biology”. "Badaliśmy dobrze znaną hipotezę, że sekret długowieczności tkwi w uruchomieniu odmładzającego procesu zwanego autofagią. Natrafiliśmy jednak na nieznany dotąd mechanizm wspierający zdrowie i wydłużający życie” - wyjaśniła badaczka.

Eliksir młodości

Uczeni z Uniwersytetu Wirginii aż o połowę wydłużyli życie nicienia Caenorhabditis elegans za pomocą enzymów, które usuwają ze starzejącego się ciała dwa związki stanowiące produkty uboczne tłuszczu - glicerol i aldehyd glicerolowy.

Te enzymy to dehydrogenaza alkoholowa i dehydrogenaza aldehydowa - związki rozkładające alkohol. Teraz okazało się, że redukując glicerol i aldehyd glicerolowy, mogą posłużyć jako baza "eliksiru młodości". Nowa metoda otrzymała akronim AMAR (Alcohol and Aldehyde-dehydrogenase Mediated Anti-aging Response) - hamująca starzenie odpowiedź spowodowana działaniem dehydrogenazy alkoholowej i aldehydowej.

Caenorhabditis elegans dzieli z ludźmi aż 70 proc. genów i często wykorzystywany jest w testach laboratoryjnych. „Liczymy na zainteresowanie pracami nad lekami wykorzystującymi AMAR” - powiedziała prof. O’Rourke.

Odkrycia naukowe od powstania leków przeważnie dzieli pięć kroków - badania przedkliniczne na zwierzętach oraz cztery fazy badań klinicznych.

  • I faza badań klinicznych: sprawdzane jest bezpieczeństwo, m.in. dawka, czas pozostawania w organizmie i toksyczność danego preparatu.
  • II faza badań klinicznych: sprawdzane są bezpieczeństwo oraz skuteczność.
  • III faza badań klinicznych: preparat porównywany jest z dostępnym standardem terapeutycznym lub placebo.
  • IV faza badań klinicznych: już po dopuszczeniu leku do obrotu monitorowane są skutki w dłuższej perspektywie czasowej.

Źródło: "Increased alcohol dehydrogenase 1 activity promotes longevity" Eyleen O'Rourke i in., Current Biology 2023