Na ten lek realizowana jest co 50. recepta. Czego brakuje w aptekach?

08.02.2023 14:29

GIF publikuje nową listę leków zagrożonych brakiem dostępności. Główny Inspektor Farmaceutyczny informuje też, że pacjenci mają problem z zakupem niektórych leków, mimo wystawiania na nie recept. W przypadku jednego produktu realizowana jest co pięćdziesiąta recepta.

Apteka
fot. Shutterstock

Jest nowy wykaz leków o utrudnionej dostępności - Główny Inspektor Farmaceutyczny przygotowuje zestawienie produktów leczniczych o utrudnionej dostępności na terytorium Polski średnio co dwa tygodnie. 

Pacjenci odwiedzający apteki mogą mieć problem z zakupem leków z atorwastatyną i metforminą. Główny Inspektorat Farmaceutyczny odnotowuje wiele wstrzymań tych produktów leczniczych. Brakować może też plastrów transdermalnych z fentanylem (Matrifen) oraz produktów leczniczych zawierających phenoxymethylpenicillinum kalicum w postaci tabletek powlekanych (Ospen).

Chorzy nie kupią już produktu Euvascor (atorvastatinum + perindoprilum argininum) w postaci kapsułek twardych (wszystkie dawki), ponieważ na stałe wstrzymano go w obrocie.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny do zestawiania dołącza też informacje o lekach z niskim odsetkiem realizacji recept. To parametr pokazujący jaki procent recept wystawionych na konkretny preparat, został ostatecznie zrealizowany przez pacjentów, którym został on przepisany.

Rekordzistą pod tym względem jest lek Zolmiles (zolmitryptan), dla którego odsetek realizacji recept wynosi zaledwie 2%. Jak wskazuje portal mgr.farm, zaledwie co pięćdziesiąta recepta wystawiona na ten preparat, została zrealizowana. Preparat ten posiada zamiennik postaci leku Zolmitriptan Stada, jednak i on znajduje się w zestawieniu "niezrealizowanych recept". Przyczyną problemów z zakupem leku jest wstrzymanie jego dostawy do Polski z dniem 1 października 2022 roku.