"Na lekarza" – nowa metoda wyłudzania pieniędzy. Policja ostrzega

31.01.2023
Aktualizacja: 31.01.2023 09:25

Oszuści zrobią wszystko, by ukraść pieniądze. Nie znają litości. Policja ostrzega przed najnowszą metodą wyłudzania pieniędzy "na lekarza". Jak działają złodzieje?

Policja ostrzega przed wyłudzeniem "na lekarza"
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/ EAST NEWS
  1. Oszustwo "na lekarza" – jak to działa?
  2. Co robić, gdy oszust do nas zadzwoni?

Oszustwo "na lekarza" – jak to działa?

Pomysłowość przestępców nie zna granic. Policja przestrzega przed kolejną fają oszustw na tzw. legendę. Tym razem złodzieje podszywają się pod lekarzy. Dzwonią do starszych osób. Informują, że bliska osoba trafiła w ciężkim stanie do szpitala i pilnie potrzebne są pieniądze. W ten sposób swoje oszczędności straciła między innymi 93-letnia mieszkanka Pabianic (województwo łódzkie).

– Zadzwonił do niej mężczyzna przedstawiający jako lekarz szpitala, do którego rzekomo trafili w ciężkim stanie członkowie rodziny kobiety, czyli jej dwaj synowie. Oszust udający lekarza poinformował kobietę, że aby uratować ich życie, konieczny jest pilny zakup nierefundowanego leku – wyjaśniła Edyta Machnik z łódzkiej policji i dodała: – Kobieta straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych. Takie oszustwa "na lekarza", "na wnuczka", "na policjanta", czyli na tzw. legendę, zdarzają się cały czas mimo ciągłego informowania w mediach o tego typu wyłudzeniach. Niestety oszuści są bezwzględni.

Metoda "na lekarza" była już popularna w czasie pandemii, gdy oszuści próbowali wyłudzić pieniądze "na pobyt w szpitalu", "na szczegółową diagnostykę" czy nawet "na leczenie chorego".
Policjanci apelują, aby jak najczęściej przypominać seniorom o takim zagrożeniu. Można na przykład przy telefonie osoby starszej położyć kartkę z napisem "uważaj na oszustów".

Co robić, gdy oszust do nas zadzwoni?

Policja swoich stronach publikuje zasady postępowania. Warto się do nich zastosować:

  1. Jeśli ktoś dzwoni do nas i twierdzi, że musimy zapłacić za leczenie osoby bliskiej, jak najszybciej zakończymy rozmowę i zadzwońmy pod numer 112. Poinformujmy dyspozytora o zaistniałej sytuacji.
  2. Zachowajmy ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań, nie wykonujmy jego poleceń pod wpływem stresu.
  3. Nigdy nikomu nie mówmy przez telefon, jakimi oszczędnościami dysponujemy i gdzie je przechowujemy.
  4. Zadzwońmy do innego członka rodziny i upewnijmy się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
  5. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy obcym osobom. Zwykle po pieniądze fałszywy krewny wysyła innego oszusta.
  6. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Nasz stres, zdenerwowanie i strach są jego sprzymierzeńcami. Wtedy łatwiej nami manipulować.

Pamiętajmy!

Lekarze czy policjanci nie proszą o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwonią z takim żądaniem.