Na co najczęściej chorują Polacy? Jest raport ZUS

31.01.2023 09:57

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco monitoruje elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA). Właśnie opublikował raport na ten temat.

Kolejka do lekarza
fot. Shutterstock

W 2022 roku zarejestrowano 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy na łączną liczbę 288,8 mln dni absencji - informuje ZUS. I ujawnia, na co najczęściej chorują Polacy.

Najczęstsze zwolnienia lekarskie w Polsce

Elektroniczne zwolnienia lekarskie to rozwiązanie, które wprowadzono w Polsce w grudniu 2018 r. E-zwolnienie jest automatycznie przesyłane na profil Platformy Usług Elektronicznych płatnika składek i do systemu ZUS. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że takie rozwiązanie pozwala na bieżąco monitorować sytuację.

"Dzięki temu rozwiązaniu dzień po dniu możemy badać strukturę absencji i przyczyny chorób oraz wydatki na świadczenia. Z danych gromadzonych w ZUS korzystają inne instytucje. W ten sposób e-ZLA pomaga budować przyszłe polityki zdrowotne, w tym profilaktykę zdrowotną" - powiedziała PAP prof. Gertruda Uścińska.

W 2022 r. liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych z tytułu choroby własnej osobom ubezpieczonym w ZUS wyniosła 21,8 mln, a liczba dni absencji chorobowej z tych zaświadczeń 239 mln. Przeciętna długość zaświadczenia to 10,95 dnia.

Najczęstszą przyczyną zwolnień lekarskich w 2022 r. były:

  • choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej (16,4%),
  • ciąża, poród i połóg (15,7%),
  • choroby układu oddechowego (14,2%),
  • urazy, zatrucia i inne określone skutki działania czynników zewnętrznych (13,3%),
  • zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania (10%).

Źródło: PAP

loader