Oceń
W 2022 roku zarejestrowano 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy na łączną liczbę 288,8 mln dni absencji - informuje ZUS. I ujawnia, na co najczęściej chorują Polacy.
Najczęstsze zwolnienia lekarskie w Polsce
Elektroniczne zwolnienia lekarskie to rozwiązanie, które wprowadzono w Polsce w grudniu 2018 r. E-zwolnienie jest automatycznie przesyłane na profil Platformy Usług Elektronicznych płatnika składek i do systemu ZUS. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że takie rozwiązanie pozwala na bieżąco monitorować sytuację.
"Dzięki temu rozwiązaniu dzień po dniu możemy badać strukturę absencji i przyczyny chorób oraz wydatki na świadczenia. Z danych gromadzonych w ZUS korzystają inne instytucje. W ten sposób e-ZLA pomaga budować przyszłe polityki zdrowotne, w tym profilaktykę zdrowotną" - powiedziała PAP prof. Gertruda Uścińska.
W 2022 r. liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych z tytułu choroby własnej osobom ubezpieczonym w ZUS wyniosła 21,8 mln, a liczba dni absencji chorobowej z tych zaświadczeń 239 mln. Przeciętna długość zaświadczenia to 10,95 dnia.
Najczęstszą przyczyną zwolnień lekarskich w 2022 r. były:
- choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej (16,4%),
- ciąża, poród i połóg (15,7%),
- choroby układu oddechowego (14,2%),
- urazy, zatrucia i inne określone skutki działania czynników zewnętrznych (13,3%),
- zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania (10%).
Źródło: PAP
Oceń artykuł