Zamknij

Małpia ospa zmienia nazwę. WHO rekomenduje nowy termin

29.11.2022 11:17

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że wspólnie z ekspertami zdecydowała o zmianie nazwy dla choroby zwanej „małpią ospą”. Dla określenia tej choroby organizacja będzie używać terminu „mpox”. Wezwała też kraje członkowskie, by poszły w jej ślady.

WHO zmienia nazwę małpiej ospie
fot. Shutterstock

Zmiana nazwy małpiej ospy (monkeypox) na „mpox” jest wynikiem skarg, iż obecna nazwa choroby jest rasistowska i stygmatyzująca. „Obie nazwy będą używane jednocześnie przez rok, następnie pojęcie »małpia ospa« zostanie wycofane" – napisała WHO w oświadczeniu. Mpox stanie się preferowanym terminem, zastępując monkeypox, po rocznym okresie przejściowym.

Tak wybierano nową nazwę dla małpiej ospy

WHO rozpoczęła na początku tego roku proces konsultacji społecznych, aby znaleźć nową nazwę choroby i otrzymała ponad 200 propozycji. Stany Zjednoczone, które znalazły się wśród krajów i organów popierających zmianę nazwy, z zadowoleniem przyjęły tę decyzję.

– Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby przełamać bariery istniejące w sferze zdrowia publicznego, a zmniejszenie stygmatyzacji związanej z chorobą jest jednym z kluczowych kroków w naszej pracy na rzecz położenia kresu ospie – powiedział sekretarz ds. zdrowia i opieki społecznej w USA Xavier Becerra.

Jedną z bardziej popularnych sugestii była nazwa „mpox” lub „Mpox”, zaproponowana między innymi przez organizację zdrowia mężczyzn REZO. Jej szef argumentował, że usunięcie zdjęć małp z publikacji dotyczących choroby pomogło ludziom poważnie potraktować sytuację zagrożenia zdrowia. Swiatowi eksperci zdecydowali się na „mpox” po rozważeniu między innymi naukowej stosowności, zakresu obecnego użycia, a także wymowy.

WHO nadaje i zmienia nazwy chorób

WHO ma mandat do nadawania nazw nowym chorobom i zmieniania ich już istniejącym, choć jedynie w wyjątkowych sytuacjach, w ramach Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Organizacja zasadniczo stara się unikać kojarzenia jakiejkolwiek choroby lub wirusa z krajem, regionem, zwierzęciem lub grupą etniczną.

Synonim mpox zostanie włączony do ICD-10 online w najbliższych dniach. Będzie on częścią oficjalnego wydania ICD-11 z 2023 roku, które jest aktualnym światowym standardem danych zdrowotnych, dokumentacji klinicznej i agregacji statystycznej. Termin „małpia ospa” (monkeypox) pozostanie terminem wyszukiwalnym w ICD, aby dopasować informacje historyczne.

Małpia ospa po polsku?

Szeroko dyskutowana była kwestia stosowania nowej nazwy w różnych językach. Preferowany termin „mpox” może być używany w innych językach. Jeśli pojawią się dodatkowe kwestie związane z nazewnictwem, zostaną one rozwiązane za pomocą tego samego mechanizmu, jakiego użyto przy ustalaniu aktualnej nazwy. Tłumaczenia są zwykle omawiane w formalnej współpracy z odpowiednimi władzami rządowymi i powiązanymi towarzystwami naukowymi.

Zgodnie z zasadą, jaką zastosowała WHO, tworząc nazwę „mpox”, być może małpia ospa po polsku powinna nazywać się „mospa”?

Źródło: WHO/PAP