,

Ognisko salmonelli w lokalu z kebabem. Wydano komunikat

11.05.2023 17:19

Kilkadziesiąt osób mogło zatruć się bakterią Salmonelli po zjedzeniu posiłku w jednym z lokali gastronomicznych w Lublinie. Z informacji Sanepidu wynika, że przyczyną masowego zatrucia był kebab z mięsem wołowym. Wciąż przyjmowane są informacje o osobach, które stołowały się w "kebabowni". 

ROBERT STACHNIK/REPORTER
fot. ROBERT STACHNIK/REPORTER

Od początku maja 2023 r. odnotowaliśmy jedno ognisko zatrucia pokarmowego po spożyciu posiłków produkowanych w jednym z lokali w Lublinie. W wyniku prowadzonego przez nas dochodzenia epidemiologicznego i przeprowadzonych dotychczas badań mikrobiologicznych ustalono, że przyczyną zachorowań jest Salmonella Enteritidis – informuje rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie Agnieszka Dados.

W sumie 50 osób zostało objętych dochodzeniem Sanepidu w związku z Salmonellą w kebabie. Są to "osoby spożywające posiłki zakupione w restauracji, osoby ze styczności z nimi oraz pracownicy lokalu" - powiedziała rzeczniczka Sanepidu.

Informacje potwierdzili przedstawiciele lokalu gastronomicznego. Na facebookowym profilu Piri-Piri Kebab napisano:

"Informujemy, że w naszym lokalu przy Wojciechowskiej 9A w Lublinie doszło do sytuacji wystąpienia bakterii salmonelli w jednym z surowców (mięso wołowe surowe) oraz u jednego pracownika, który miał bezpośrednią styczność ze skażonym surowcem. Mięso po obróbce termicznej miało wynik ujemny. W porozumieniu z Sanepidem podjęliśmy niezbędne działania eliminujące wszelkie ryzyka z tym związane."

Sanepid apeluje, by każdy, kto zaobserwuje u siebie złe samopoczucie po spożyciu żywności w miejscu publicznym, niezwłocznie zgłosił się do lekarza pierwszego kontaktu.

Objawy zatrucia Salmonellą

Zakażenie Salmonellą prowadzi do salmonellozy, czyli zakaźnej choroby przebiegającej zazwyczaj jako nieżyt żołądkowo-jelitowy. Salmonelloza może mieć stosunkowo łagodny przebieg, wtedy objawy ustępują w ciągu kilku dni. Choroba może również zaatakować znacznie mocniej, zmuszając chorego do przebywania w szpitalu.

Zakażenie Salmonellą ujawnia się zazwyczaj po 8-12 godzinach od zjedzenia zakażonego pokarmu lub wypicia zakażonego płynu. Gdy salmonelloza przebiega łagodnie, nie ma zwykle potrzeby podawania antybiotyków. Objawy ustępują w ciągu kilku dni.

Objawy salmonellozy żołądkowo-jelitowej: 

  • bóle głowy
  • napadowe bóle brzucha przypominające kolkę
  • biegunki
  • nudności i wymioty
  • gorączka
  • wodniste stolce, które mogą zawierać domieszkę śluzu
  • rzadko obserwuje się powiększenie wątroby i śledziony. 

logo Tu się dzieje