,

Lubelskie. U 15% przebadanych mieszkańców wykryto boreliozę

28.03.2023 17:45

Realizatorzy programu profilaktycznego "Stop boreliozie!" poinformowali, że u ponad 15% przebadanych mieszkańców województwa lubelskiego stwierdzono boreliozę. Łącznie w bezpłatnych badaniach wzięło udział prawie 9 tys. osób.

Kleszcze borelioza
fot. Shutterstock

Dyrektor szpitala w Łęcznej Krzysztof Bojarski wyjaśnił, że program profilaktyczny składał się z dwóch części: edukacyjnej i badań w kierunku boreliozy. Akcja skierowana była do wszystkich mieszkańców województwa lubelskiego, a szczególnie do grup ryzyka, czyli rolników, leśników, myśliwych. Łącznie przetestowano blisko 9 tys. osób, z czego u 1,3 tys. stwierdzono zakażenie boreliozą, co stanowi 15,5% wszystkich badanych.

- Wokół boreliozy narosło wiele mitów i trochę niezdrowych emocji. Natomiast ten projekt pokazał, że można w sposób nowoczesny, adekwatny robić to, co jest właściwe, czyli identyfikować te osoby, które mogą być zakażone, mogły mieć kontakt z kleszczem i w ten sposób zdiagnozować chorobę wcześniej – powiedział prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie.

Specjalista zwrócił uwagę, że borelioza przez wiele lat może rozwijać się w sposób podstępny, bez jakichkolwiek objawów, ale "odległe konsekwencje mogą być naprawdę opłakane w skutkach i mogą zagrażać naszym pacjentom (…). Dlatego wszelkie tego typu inicjatywy są naprawdę cenne" – podkreślił.

Borelioza rozwija się w ukryciu

Do zainfekowania człowieka krętkami borelii dochodzi za pośrednictwem zakażonych kleszczy. Kretki przedostają się do skóry człowieka wraz ze śliną kleszcza. Kleszcz musi najpierw ukąsić człowieka, by stworzyć możliwość zakażenia. Jednak nie każde ukąszenie kleszcza wywołuje boreliozę, warunkiem zakażenia jest obecność chorobotwórczych drobnoustrojów w organizmie kleszcza.

Większość zakażeń krętkami jest na wczesnym etapie niszczona przez mechanizmy obronne organizmu człowieka i zakażenie przebiega bezobjawowo, pozostawiając ślad w postaci przeciwciał. Nie każdy organizm jest jednak w stanie zwalczyć zakażenie i u takich osób rozwija się borelioza.

Choroba ta daje wiele niespecyficznych, niecharakterystycznych objawów, które przez lata przypisywane są zupełnie innym stanom chorobowym. Osłabienie, zmęczenie, pogorszenie pamięci, zaburzenia snu, trudności w koncentracji to objawy, które występują również w przebiegu innych chorób i często nie są kojarzone z boreliozą. 

Objawy boreliozy dzieli się na trzy grupy:

  • Pierwotne (od 1 do 3 tygodni od zakażenia) rumień wędrujący.
  • Wtórne (po kilku miesiącach) zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne.
  • Postać przewlekłą (powyżej kilku miesięcy od ataku kleszcza) objawy podobne do grypy, zaburzenia widzenia, mowy, orientacji w przestrzeni, zawroty głowy, paraliż mięśni twarzy.