Obserwuj w Google News

Omikron prosto z Chin. Unia zaleca środki ostrożności wobec podróżnych

2 min. czytania
05.01.2023 12:25
Zareaguj Reakcja

Jeszcze niedawno ECDC uspokajało, że nie ma koronawirusowego zagrożenia ze strony podróżnych z Chin. Jednak Unia Europejska zaleciła właśnie państwom członkowskim, by wprowadziły niektóre środki przeciwepidemiczne wobec osób przybywających z Państwa Środka. Tego można się teraz spodziewać na europejskich lotniskach.

Środki ostrożności wobec podróżnych z Chin
fot. PAP/EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN

Niebawem, bo 8 stycznia, Chiny otwierają granice dla swoich obywateli, którzy będą już mogli swobodnie podróżować po świecie. Stanie się to po niemal 3 latach, kiedy Chiny były w zasadzie państwem zamkniętym. W związku z tym Unia Europejska zaleciła państwom członkowskim podjęcie pewnych środków przeciwepidemicznych wobec podróżnych przybywających z Chin. Zalecenie wydano poprzez działający w ramach Rady Unii Europejskiej zintegrowany mechanizm reagowania kryzysowego (IPCR), który jest organem złożonym z urzędników 27 rządów państw członkowskich i jest ono zgodne z wcześniejszą rekomendacją Komisji Europejskiej.

Nie tylko testowanie, ale również maseczki

Unia Europejska zaleciła państwom członkowskim, aby wymagały od podróżnych przybywających z Chin przedstawienia negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa, przeprowadzonego nie wcześniej niż 48 godzin przed wejściem na pokład samolotu.

Rada zaleca także, aby państwa UE wymagały od pasażerów lotów do i z Chin noszenia maseczek na twarzach, a także by rządy krajów UE wprowadziły losowe testy pasażerów przybywających z Chin oraz badanie ścieków na lotniskach obsługujących loty międzynarodowe i samoloty przylatujące z Chin.

Niektóre państwa europejskie już wcześniej indywidualnie podjęły decyzje o testowaniu na COVID-19 podróżnych z Chin (Holandia) czy o badaniu ścieków na lotniskach (Belgia). Wiadomo już, że decyzję o obowiązkowych testach podjęły władze Niemiec i Belgii.

Sytuacja epidemiologiczna w UE będzie monitorowana

Rada zapewniła, iż wraz z Europejskim Centrum ds. Kontroli Chorób (ECDC), Departamentem Spraw Zagranicznych KE i Światową Organizacją Zdrowia (WHO) będą nadal monitorować sytuację epidemiologiczną w UE i rozwój sytuacji w Chinach. „Państwa członkowskie zgadzają się ocenić sytuację i dokonać przeglądu wprowadzonych środków do połowy stycznia 2023 roku” – napisano w komunikacie Rady.

ECDC niedawno oświadczyło, że obecnie nie zaleca wprowadzania żadnych środków epidemicznych wobec podróżnych z Chin, ponieważ warianty krążące w Chinach były już wcześniej w UE. Stwierdzono także, iż obywatele UE mają stosunkowo wysoki poziom szczepień, a ryzyko infekcji importowanych jest niskie w porównaniu z codziennymi infekcjami w UE.

Chiny odeszły w grudniu 2022 r. od stosowanej przez prawie trzy lata polityki „zero covid” i zniosły większość restrykcji. Obecnie wariant koronawirusa Omikron szerzy się w tym kraju na olbrzymią skalę praktycznie bez żadnej kontroli, a władze zrezygnowały z podawania codziennych bilansów zakażeń.

Źródło: PAP / Impact of surge in China COVID-19 cases on epidemiological situation in EU/EEA, Ecdc.europa.eu [dostęp: 5.02.2023]