Zamknij

Kończą się zapasy krwi w magazynach. Narodowe Centrum Krwi apeluje do dawców

30.11.2022 13:33

Sezon jesienny i zimowy jest szczególnie trudny, jeśli chodzi o rezerwy krwi. W ostatnich miesiącach zapasy znacznie się zmniejszyły, stąd komunikat Narodowego Centrum Krwi. W jaki sposób możesz pomóc?

W Polsce brakuje krwi: apel do dawców
fot. EastNews/Beata Zawrzel

W Polsce honorowe krwiodawstwo jest dobrowolne i nieodpłatne: jeśli nie mamy przeciwwskazań medycznych, warto pomóc. Krew ratuje życie, a człowiek jest jedynym źródłem tego naturalnego leku. Niestety, liczne infekcje, z jakimi zmagamy się jesienią, doprowadziły do zmniejszenia ilości krwi dostępnej w magazynach.

Jak podaje PAP, braki można monitorować na bieżąco na stronach internetowych poszczególnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Narodowe Centrum Krwi apeluje “potrzebujemy Waszej pomocy!”.

Oddawanie krwi: najważniejsze zasady

Eksperci podkreślają, by oddawać krew wtedy, gdy jesteśmy zdrowi, wyspani i wypoczęci. Dawcy nie mogą brać leków, z wyjątkiem środków antykoncepcyjnych. Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa należy zjeść lekkostrawny posiłek i wypić ok. dwóch litrów wody. Niewskazane jest przychodzenie na czczo. By zostać dawcą, trzeba mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Ważne: przed oddaniem krwi należy ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Krew można oddawać w dowolnym centrum, w oddziale terenowym lub podczas mobilnej akcji pobierania krwi, niezależnie od miejsca zamieszkania.
Najważniejsze przeciwwskazania do oddania krwi, to:

  • niektóre choroby zakaźne (m.in. wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, HIV)
  • schorzenia układu krążenia
  • schorzenia układu nerwowego
  • schorzenia układu oddechowego
  • schorzenia metaboliczne i układu endokrynnego
  • nowotwory
  • schorzenia układu krwiotwórczego, choroby krwi, zaburzenia krzepnięcia
  • cukrzyca

Krwi nie powinny też oddawać osoby, które często zmieniają partnerów seksualnych lub zdarza im się przyjmować narkotyki.
Specjalną mapę obrazującą sytuację w kraju znajdziesz TUTAJ.  Za jej pomocą sprawdzisz, gdzie są najpilniejsze potrzeby, jeśli chodzi o poszczególne grupy krwi.