Oceń
W Polsce honorowe krwiodawstwo jest dobrowolne i nieodpłatne: jeśli nie mamy przeciwwskazań medycznych, warto pomóc. Krew ratuje życie, a człowiek jest jedynym źródłem tego naturalnego leku. Niestety, liczne infekcje, z jakimi zmagamy się jesienią, doprowadziły do zmniejszenia ilości krwi dostępnej w magazynach.
Jak podaje PAP, braki można monitorować na bieżąco na stronach internetowych poszczególnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Narodowe Centrum Krwi apeluje “potrzebujemy Waszej pomocy!”.
Oddawanie krwi: najważniejsze zasady
Eksperci podkreślają, by oddawać krew wtedy, gdy jesteśmy zdrowi, wyspani i wypoczęci. Dawcy nie mogą brać leków, z wyjątkiem środków antykoncepcyjnych. Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa należy zjeść lekkostrawny posiłek i wypić ok. dwóch litrów wody. Niewskazane jest przychodzenie na czczo. By zostać dawcą, trzeba mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Ważne: przed oddaniem krwi należy ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.
Krew można oddawać w dowolnym centrum, w oddziale terenowym lub podczas mobilnej akcji pobierania krwi, niezależnie od miejsca zamieszkania.
Najważniejsze przeciwwskazania do oddania krwi, to:
- niektóre choroby zakaźne (m.in. wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, HIV)
- schorzenia układu krążenia
- schorzenia układu nerwowego
- schorzenia układu oddechowego
- schorzenia metaboliczne i układu endokrynnego
- nowotwory
- schorzenia układu krwiotwórczego, choroby krwi, zaburzenia krzepnięcia
- cukrzyca
Krwi nie powinny też oddawać osoby, które często zmieniają partnerów seksualnych lub zdarza im się przyjmować narkotyki.
Specjalną mapę obrazującą sytuację w kraju znajdziesz TUTAJ. Za jej pomocą sprawdzisz, gdzie są najpilniejsze potrzeby, jeśli chodzi o poszczególne grupy krwi.
Oceń artykuł