,

Kolejne zgony z powodu śmiercionośnej bakterii. "Uwaga na krople do oczu"

23.03.2023 15:18

CDC ostrzega przed kroplami do oczu jednego producenta. W USA potwierdzono kolejne zgony z powodu śmiercionośnej bakterii wykrytej w tzw. sztucznych łzach. W sumie zachorowało prawie 70 osób, niektórym usunięto gałki oczne, inni utracili wzrok lub zmagają się z zaburzeniami widzenia.

JAMA Ophthalmology
fot. JAMA Ophthalmology

Rzadki szczep bakterii znaleziony w wycofanych kroplach do oczu został powiązany z dziesiątkami infekcji, a także przypadkami utraty wzroku i chirurgicznego usunięcia oczu. Niedawno informowaliśmy o zgonie jednej osoby zakażonej pałeczką ropy błękitnej wykrytej w sztucznych łzach. W tym tygodniu amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zgłosiły dwa dodatkowe zgony (w sumie trzy) związane z infekcją bakteryjną.

Na dzień 21 marca CDC zidentyfikowało 68 osób w 16 stanach z infekcjami rzadkiego szczepu lekoopornego Pseudomonas aeruginosa, którego nigdy wcześniej nie odnotowano w Stanach Zjednoczonych. CDC stwierdziło, że większość pacjentów zgłosiła stosowanie sztucznych łez, a najczęściej zgłaszaną marką była EzriCare Artificial Tears. Firma Global Pharma Healthcare, producent kropli, wycofała krople nawilżające do oczu ze sztucznymi łzami sprzedawane na terenie USA, a agencja CDC ostrzega ludzi, by nie używali tego produktu.

Producent kropli do oczu, wyjaśnił w oświadczeniu, że 20 stycznia, tuż po informacji o dochodzeniu CDC w sprawie infekcji bakteryjnej: "natychmiast podjęto działania w celu zaprzestania dalszej dystrybucji lub sprzedaży sztucznych łez EzriCare. W miarę możliwości kontaktowaliśmy się z klientami, aby odradzić im dalsze stosowanie produktu".

Ból, wydzielina, utrata wzroku po sztucznych łzach

Na łamach czasopisma medycznego "JAMA Ophthalmology" opublikowano artykuł zawierający opisy dwóch ciężkich przypadków infekcji oczu po zastosowaniu kropli typu szcztuczne łzy marki EzriCare.

Opisano przypadek 72-letniej kobiety, która straciła wzrok w lewym oku po stosowaniu sztucznych łez EzriCare. - Przez kilka dni miała niewyraźne widzenie w lewym oku – powiedział dr Ahmed Omar, okulista z University Hospitals Cleveland Medical Center, który leczył kobietę. - Początkowo było bezbolesne, ale według relacji pacjentki i jej męża pewnego ranka obudziła się i na poduszce miała żółtą wydzielinę. I wtedy zaczęła zauważać, że zmienił się wygląd jej oka - dodał specjalista.

Kobieta udała się na pogotowie, gdzie lekarze odkryli duży wrzód na jej lewej rogówce, obejmujący prawie całe oko. Została przyjęta do szpitala na trzy tygodnie, podawano jej antybiotyki i przeprowadzono kilka interwencji chirurgicznych. Przypadek kobiety był skomplikowany przez surowicze odwarstwienie naczyniówki, nieprawidłowe nagromadzenie płynu, które ostatecznie doprowadziło do utraty wzroku w lewym oku.

Inny przypadek dotyczył 72-letniego mężczyzny, u którego rozwinęło się lekooporne zapalenie rogówki Pseudomonas aeruginosa. Mężczyzna udał się do Bascom Palmer Eye Institute w Miami po całym dniu silnego bólu i pogorszenia widzenia w prawym oku. Nie miał wcześniej problemów z oczami, ale powiedział, że używał sztucznych łez EzriCare z powodu suchości oczu. - Kiedy zbadaliśmy jego prawe oko, okazało się, że doszło do poważnej infekcji rogówki – powiedziała dr Marissa Shoji, która leczyła pacjenta. - Widział tylko cienie i nie był w stanie zobaczyć liter ze względu na rozległość wrzodu - wyjaśniła.

Mężczyźnie podano antybiotyki. - Zwykle spodziewamy się pewnego stopnia poprawy po tych lekach, ale kiedy zobaczyliśmy go dwa dni później, było znacznie gorzej – powiedziała lekarka. - Wtedy zapytaliśmy konkretnie o łzy EzriCare, ponieważ wiedzieliśmy, że są one związane z oporną infekcją, która może nie reagować na te naprawdę silne antybiotyki - dodała. Próbki pobrane z rogówki mężczyzny i z butelki EzriCare wykazały ten sam szczep lekoopornej bakterii.

Mężczyźnie groziła całkowita utrata wzroku, ale udało się zachować nieznaczną zdolność widzenia. Według lekarzy pacjent ma ślepotę rogówki i bliznę rogówki, ale po przeszczepie może mieć lepsze rokowania.

Źródło: Pseudomonas aeruginosa Corneal Ulcer Associated With Artificial Tears Eye Drops - Morgan K. Morelli, Amy Kloosterboer, Ahmed F. Omar. JAMA Ophthalmol. Published online March 22, 2023. doi:10.1001/jamaophthalmol.2023.1105.

Logo radiozet Dzieje się