Oceń
Bakterie z rodzaju Pseudomonas wytwarzają silną substancję grzybobójczą - odkryli naukowcy z niemieckiego instytutu badawczego Leibniz Institute for Natural Product Research and Infection Biology (Leibniz-HKI). Odkrycie, choć ważne, pewnie nie wyszłoby poza krąg pasjonatów, gdyby nie poczucie humoru uczonych.
Cząsteczka Keanu Reevesa
Nowo odkryta substancja, produkowana przez bakterie z rodzaju Pseudomonas, skutecznie zwalcza szkodnika roślin Botrytis cinerea, który wywołuje szarą pleśń. Hamuje również grzyby niebezpieczne dla ludzi, takie jak Candida albicans. Z wcześniejszych badań wynika, że jest nieszkodliwa dla roślin i ludzi.
To ważne odkrycie - podkreślają naukowcy - brakuje bowiem naturalnej alternatywy dla pestycydów. "Mamy kryzys w zakresie środków biobójczych - zauważył prof. Sebastian Götze z Leibniz-HKI, pierwszy autor badania. - Wiele grzybów chorobotwórczych dla człowieka jest odporna na środki przeciwgrzybicze, częściowo dlatego, że są one stosowane w dużych ilościach” - wyjaśnił naukowiec.
Nowo odkryta substancja jest tak skuteczna w walce z grzybami, że badacze postanowili nazwać ją "keanumycyna" - na cześć aktora, który wielokrotnie wcielał się w role zabójców w produkcjach filmowych. „Lipopeptydy zabijają tak skutecznie, że nazwaliśmy je na cześć Keanu Reevesa, ponieważ jest on równie zabójczy w swoich rolach” - powiedział prof. Götze.
Źródło: "Ecological Niche-Inspired Genome Mining Leads to the Discovery of Crop-Protecting Nonribosomal Lipopeptides Featuring a Transient Amino Acid Building Block" S. Götze i in., Journal of the American Chemical Society 2023, phys.org
Oceń artykuł