Zamknij

Kaczyński o "pogoni za pieniędzmi" lekarzy. Lekarze odpowiadają

06.12.2022 11:52

Jarosław Kaczyński na spotkaniu z mieszkańcami Nowej Soli mówił o "przesadnej pogoni za pieniędzmi" lekarzy. Na słowa reagują kolejne izby lekarskie.

Jarosław Kaczyński o zarobkach lekarzy
fot. Marek Ciak/East News

 "Są lekarze, którzy zarabiają całkiem przeciętnie, ale jest i tak, że niektórzy zarabiają bardzo, bardzo dużo. Nie miałbym z tego powodu pretensji, gdyby służba zdrowia działała tak, jak powinna działać" - stwierdził Jarosław Kaczyński na spotkaniu z mieszkańcami Nowej Soli. "Pogoń za pieniądzem w tym środowisku jest jednak przesadna i będzie trzeba coś z tym zrobić" - perorował prezes PiS, podkreślając, że "lekarz jest człowiekiem nie tylko pewnego zawodu, ale także pewnej misji". To oburzyło lekarzy.

Zarobki lekarzy w Polsce

"Szanowny Panie Prezesie, nie znam żadnego lekarza, który w pogoni za pieniędzmi straciłby poczucie misji. Nie znam również żadnego lekarza, który z chciwości wziął sobie kilka etatów i w tym maratonie między szpitalami stracił poczucie odpowiedzialności za pacjenta" - tak zaczyna się list Prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie do Jarosława Kaczyńskiego.

"Znam za to lekarzy, którzy w imię odpowiedzialności za swoich pacjentów i z realnego poczucia misji przyjmują nadgodziny na prośbę dyrektorów swoich szpitali, bo w przeciwnym razie nie będzie kim obsadzać dyżurów" - tłumaczy dr n. med. Michał Bulsa.

Autor listu nie owija w bawełnę: "Nie jestem w stanie racjonalnie wytłumaczyć sobie, dlaczego przeprowadził Pan niczym nieuzasadniony atak na kolejną grupę zawodową. Tym razem uprzywilejowaną kastą zostali lekarze" - pisze prezes ORL w Szczecinie.

Na słowa prezesa PiS zareagowała również Naczelna Rada Lekarska. "Tego rodzaju wypowiedzi traktujemy jako próby przekierowania na personel medyczny winy za źle działający system ochrony zdrowia, którego organizacja leży w kompetencjach rządzących i z czego konsekwencjami spotykają się na co dzień pacjenci" - czytamy w Stanowisku Prezydium NRL.

Źródło: Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie, Naczelna Rada Lekarska

loader