,

Grypa ptaków w Polsce. Wyznaczono strefy skażenia

18.05.2023 16:08

Rozszerza się lista miejsc w Polsce, w których wykryto przypadki wysoce zjadliwej grypy ptaków. Tym razem w strefie skażenia znalazło się aż siedem miejscowości w podwarszawskich gminach Izabelin i Stare Babice. Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał ostrzeżenie dla mieszkańców.

GERARD/REPORTER
fot. East News GERARD/REPORTER

"Truskaw, Izabelin B, Izabelin C i Hornówek są w strefie objętej zakażeniem wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI)" - informuje Urząd Gminy Izabelin. Strefę skażenia wyznaczył powiatowy lekarz weterynarii. Oprócz gminy Izabelin, na liście znalazła się także gmina Stare Babice, a w strefie skażenia są miejscowości: Lipków, Koczargi Stare, Stanisławów.

Lekarz weterynarii wskazał, jak należy postępować. W strefie objętej zakażeniem nakazuje się:

  • utrzymywanie drobiu i innych ptaków w kurnikach albo innych zamkniętych obiektach budowlanych lub w innym miejscu w gospodarstwie, w sposób uniemożliwiający kontakt z drobiem lub ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach oraz kontakt z dzikimi ptakami;
  • stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przy kontakcie z drobiem, odkażanie rąk i obuwia przez osoby wchodzące lub wychodzące do/z gospodarstwa;
  • zabezpieczenie ściółki w sposób uniemożliwiający kontakt z ptakami dzikimi oraz ich odchodami;
  • zabezpieczenie paszy i wody przeznaczonych dla ptaków przed kontaktem z ptakami dzikimi oraz ich odchodami;
  • powiadamianie Powiatowego Lekarza Weterynarii Powiatu Warszawskiego Zachodniego w Ożarowie Mazowieckim lub właściwego wójta albo burmistrza o każdym przypadku stwierdzenia znacznej liczby padnięć drobiu, lub dzikich ptaków;
  • monitorowanie obecności padłych ptaków w środowisku naturalnym i pobieranie próbek do badań laboratoryjnych oraz niezwłoczne, bezpieczne unieszkodliwianie ich zwłok;
  • zgłaszanie przez dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich przypadków padnięć dzikich ptaków, lub podejrzeń wystąpienia wysoce zjadliwej grypy u ptaków odstrzelonych.

Zakazuje się natomiast organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, na których są gromadzone drób i inne ptaki.

Czy grypa ptaków jest dla ludzi niebezpieczna?

Człowiek może zakazić się wirusem grypy ptaków poprzez bardzo bliski kontakt z zakażonym drobiem (przebywanie w odległości do 1 metra), bądź z powierzchniami i przedmiotami zanieczyszczonymi jego odchodami (ptaki wydalają wirusa z kałem). Ptasią grypą człowiek może się zarazić od ptaków, ale nie odnotowano przypadku zakażenia człowiek-człowiek (przynajmniej na razie, bo wirus mutuje i w przyszłości wszystko może się zdarzyć).

Objawy zakażenia wirusem ptasiej grypy przypominają "klasyczną" grypę, są to przede wszystkim: gorączka, kaszel, ból gardła, bóle mięśni, stawów, zapalenie spojówek, biegunka. W przebiegu zakażenia może wystąpić ataksja, niewydolność oddechowa.

Źródło: Rozporządzenie Nr 1/2023 Powiatowego Lekarza Weterynarii Powiatu Warszawskiego Zachodniego w Ożarowie Mazowieckim z dnia 8 maja 2023 r. w sprawie wyznaczenia strefy objętej zakażeniem w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków [HPAI] u ptaków dzikich na terenie powiatu warszawskiego zachodniego.

logo Tu się dzieje