,

Fałszywe certyfikaty covidowe na celowniku. "Sprawa jest rozwojowa"

30.05.2023 12:19

Pandemia COVID-19 dobiegła końca, ale to nie koniec problemów tych, którzy na nieszczęściu chcieli się dorobić. Skutki prawne odczuwać mogą przez kolejne 15 lat.

Prokuratura Okręgowa w Krakowie
fot. SZYMON BLIK/REPORTER/East News

Koniec pandemii COVID-19, zgodnie z decyzją Światowej Organizacji Zdrowia, oficjalnie nastąpił 5 maja 2023 r. Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce ma zostać zdjęty 1 lipca 2023 r. Ale jest pewna grupa osób, która ze skutkami pandemii będzie się zmagać przez kolejne kilka lat. I bynajmniej nie chodzi o skutki zdrowotne.

Proces za fałszywe certyfikaty covidowe

Prokuratura Okręgowa w Krakowie wszczęła postępowanie wobec 10 asystentów medycznych, podejrzanych o wprowadzenie do systemu teleinformatycznego 4 tys. fałszywych certyfikatów covidowych. Zatrzymane osoby są w wieku od 21 do 41 lat i usłyszały zarzuty m.in. poświadczenia nieprawdy i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Jedna z nich usłyszała też zarzut założenia lub kierowania grupą.

Od 2021 r. do maja 2023 r. grupa miała wprowadzić do systemu teleinformatycznego platformy gabinet.gov.pl 4 tys. wpisów poświadczających nieprawdę. Osoby, które nie przeszły szczepienia, otrzymywały certyfikaty o zaszczepieniu się przeciwko COVID-19. Śledczy zabezpieczyli ponad 70 elektronicznych nośników informacji oraz kilkaset innych przedmiotów mogących służyć do popełnienia przestępstw lub z nich pochodzić. Dokonano również tymczasowego zajęcia mienia, wartego ok. 150 tys. zł.

Na wystawianiu fałszywych certyfikatów covidowych asystenci medyczni mieli zarobić ok. 4 mln zł. Grozi im kara pozbawienia wolności od pół roku do 15 lat więzienia. Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia, na wniosek prokuratury, wobec dziewięciu osób zastosował trzymiesięczny areszt. Jedna osoba dostała dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju, nakaz poręczenia majątkowego w wysokości 15 tys. zł i zakaz kontaktowania się z innymi podejrzanymi. Sprawa ma charakter rozwojowy - zaznaczyła prokuratura.

O fałszywych certyfikatach covidowych pisaliśmy już w 2021 roku. Za wpis o przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 na IKP trzeba było zapłacić 250 zł, a za wpis o negatywnym wyniku testu covidowego - 200 zł. Oszuści wyłudzali przy okazji dane - trzeba było podać imię, nazwisko, PESEL, datę i miejsce urodzenia. Oferowali również przesłanie potwierdzenia na adres domowy.

Źródło: PAP

logo Tu się dzieje