Oceń
Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wykryto w listopadzie 2019 roku w 12-milionowym mieście Wuhan, stolicy chińskiej prowincji Hubei. Z raportu opublikowanego w czasopiśmie medycznym "The Lancet" wynika, że pierwszym pacjentem, u którego rozpoznano nowego koronawirusa, był starszy mężczyzna, który został przyjęty do szpitala 1 grudnia 2019 r. A potem wszystko potoczyło się błyskawicznie.
Jak się zaczęła pandemia covid?
"Nowy wirus wywołuje zapalenie płuc. Eksperci: to nie ptasia grypa i nie SARS" - alarmowaliśmy 7 stycznia 2020 roku. Tydzień później Tajlandzkie Ministerstwo Zdrowia Publicznego (MoPH) poinformowało, że nowego wirusa rozpoznano u 61-letniej turystki z Wuhan, która przybyła do Tajlandii z pięcioosobową rodziną w 16-osobowej grupie. Kilka dni później japońskie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że koronawirusa wykryto u mężczyzny, który na początku stycznia odwiedził Wuhan. Jeden przypadek zaraportowano także w Korei Południowej.
Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. "Jeszcze wczoraj informowaliśmy, że nie ma globalnego zagrożenia epidemiologicznego. Dziś jest już pewne: nowy wirus z Chin może przenosić się między ludźmi" - pisaliśmy 21 stycznia 2020 roku. W lutym koronawirus rozprzestrzenił się w Europie i Ameryce Północnej. Pierwszy przypadek we Włoszech oficjalnie potwierdzono 21 lutego. Pierwszy przypadek w Polsce - 4 marca 2020 roku.
"W jednym z gospodarstw w województwie lubuskim czekał na ratowników ok. 60-letni mężczyzna z gorączką i kaszlem, który kilka dni wcześniej wrócił z Niemiec. Ponieważ po powrocie do kraju źle się poczuł, zgodnie z procedurami zadzwonił na pogotowie i poinformował, że ma objawy zakażenia koronawirusem" - relacjonowaliśmy. "Polski pacjent zero" trafił na leczenie do szpitala zakaźnego w Zielonej Górze, a 11 osób, które podróżowało z nim autokarem z Niemiec - na kwarantannę.
11 marca 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan pandemii - czyli globalnej epidemii.
Kiedy się skończy pandemia covid?
Termin ,,pandemia'' pochodzi od greckiego słowa "pandemos'': ,,demos'', czyli populacja, ,,pan'' - wszystkich. Pandemia ogłaszana jest wtedy, gdy wtórne ogniska epidemii pojawiają się na co najmniej dwóch kontynentach, przy czym ogniska te muszą powstać niezależnie, a nie zostać "zawleczone" z epicentrum.
Patrząc historycznie, pandemie mają to do siebie, że się nie kończą. To znaczy, dotychczas było tak, że zakażeń było coraz mniej, środki bezpieczeństwa stawały się coraz słabsze, aż w końcu społeczeństwo wracało do "normalności".
Teraz może się to zmienić. Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus właśnie zapowiedział, że koniec pandemii zostanie oficjalnie ogłoszony. Kiedy?
"Jestem przekonany, że w 2023 roku będziemy mogli ogłosić, że pandemia Covid-19 zakończyła się i przestała stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego na skalę globalną" - zapowiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, cytowany na stronie WHO.
Z danych portalu statystycznego Worldometer wynika, że z powodu COVID-19 zmarło na świecie ponad 6,8 mln osób.
Źródło: PAP
Oceń artykuł