Dyrektor generalny WHO ujawnił, kiedy ogłosi koniec pandemii

14.03.2023 12:16

W sobotę 11 marca 2023 r. minęły trzy lata od ogłoszenia stanu pandemii. Wciąż nie bardzo wiadomo, jak się zaczęła, ale można już prognozować, jak się skończy.

Tedros Adhanom Ghebreyesus
fot. CHRISTOPHER BLACK/AFP/East News

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wykryto w listopadzie 2019 roku w 12-milionowym mieście Wuhan, stolicy chińskiej prowincji Hubei. Z raportu opublikowanego w czasopiśmie medycznym "The Lancet" wynika, że pierwszym pacjentem, u którego rozpoznano nowego koronawirusa, był starszy mężczyzna, który został przyjęty do szpitala 1 grudnia 2019 r. A potem wszystko potoczyło się błyskawicznie.

Jak się zaczęła pandemia covid?

"Nowy wirus wywołuje zapalenie płuc. Eksperci: to nie ptasia grypa i nie SARS" - alarmowaliśmy 7 stycznia 2020 roku. Tydzień później Tajlandzkie Ministerstwo Zdrowia Publicznego (MoPH) poinformowało, że nowego wirusa rozpoznano u 61-letniej turystki z Wuhan, która przybyła do Tajlandii z pięcioosobową rodziną w 16-osobowej grupie. Kilka dni później japońskie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że koronawirusa wykryto u mężczyzny, który na początku stycznia odwiedził Wuhan. Jeden przypadek zaraportowano także w Korei Południowej.

Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. "Jeszcze wczoraj informowaliśmy, że nie ma globalnego zagrożenia epidemiologicznego. Dziś jest już pewne: nowy wirus z Chin może przenosić się między ludźmi" - pisaliśmy 21 stycznia 2020 roku. W lutym koronawirus rozprzestrzenił się w Europie i Ameryce Północnej. Pierwszy przypadek we Włoszech oficjalnie potwierdzono 21 lutego. Pierwszy przypadek w Polsce - 4 marca 2020 roku.

"W jednym z gospodarstw w województwie lubuskim czekał na ratowników ok. 60-letni mężczyzna z gorączką i kaszlem, który kilka dni wcześniej wrócił z Niemiec. Ponieważ po powrocie do kraju źle się poczuł, zgodnie z procedurami zadzwonił na pogotowie i poinformował, że ma objawy zakażenia koronawirusem" - relacjonowaliśmy. "Polski pacjent zero" trafił na leczenie do szpitala zakaźnego w Zielonej Górze, a 11 osób, które podróżowało z nim autokarem z Niemiec - na kwarantannę.

11 marca 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan pandemii - czyli globalnej epidemii.

Kiedy się skończy pandemia covid?

Termin ,,pandemia'' pochodzi od greckiego słowa "pandemos'': ,,demos'', czyli populacja, ,,pan'' - wszystkich. Pandemia ogłaszana jest wtedy, gdy wtórne ogniska epidemii pojawiają się na co najmniej dwóch kontynentach, przy czym ogniska te muszą powstać niezależnie, a nie zostać "zawleczone" z epicentrum.

Patrząc historycznie, pandemie mają to do siebie, że się nie kończą. To znaczy, dotychczas było tak, że zakażeń było coraz mniej, środki bezpieczeństwa stawały się coraz słabsze, aż w końcu społeczeństwo wracało do "normalności".

Teraz może się to zmienić. Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus właśnie zapowiedział, że koniec pandemii zostanie oficjalnie ogłoszony. Kiedy?

"Jestem przekonany, że w 2023 roku będziemy mogli ogłosić, że pandemia Covid-19 zakończyła się i przestała stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego na skalę globalną" - zapowiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, cytowany na stronie WHO.

Z danych portalu statystycznego Worldometer wynika, że z powodu COVID-19 zmarło na świecie ponad 6,8 mln osób.

Źródło: PAP