,

Dwóch Brytyjczyków z ptasią grypą. UKHSA potwierdza

17.05.2023 09:31

Dwóm pracownikom fermy drobiu w Anglii wyszedł pozytywny test na wirusa H5N1. Głos w tej sprawie zabrała brytyjska agencja ds. bezpieczeństwa UKHSA.

Ptasia grypa
fot. Shutterstock

Pracownikom fermy drobiu wyszły pozytywne testy na wirusa H5N1 podczas rutynowych badań kontrolnych. Jak podkreśla brytyjska agencja ds. zdrowia UK Health and Security Agency, żaden z nich nie miał objawów choroby i wciąż nie ma dowodów, żeby wirus przenosił się między ludźmi.

Ptasia grypa w Anglii

UKHSA prowadzi badania przesiewowe w kierunku ptasiej grypy u pracowników ferm drobiu. Pierwszy pacjent z pozytywnym testem na H5N1 miał bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami, dlatego nie ma wątpliwości, że zaraził się w pracy. W przypadku drugiego pracownika nie jest to takie oczywiste. Trwa śledztwo epidemiologiczne. UKHSA potwierdza, że zastosowano wzmożone środki bezpieczeństwa w postaci śledzenia kontaktów.

"Nie ma dowodów na rozprzestrzenianie się tego szczepu pomiędzy ludźmi, ale wiemy, że wirusy ewoluują przez cały czas i jesteśmy czujni na wszelkie sygnały, które mogą świadczyć o zmieniającym się ryzyku dla populacji" - powiedziała BBC prof. Susan Hopkins, główny doradca medyczny UKHSA.

Profesor James Wood, szef medycyny weterynaryjnej na Uniwersytecie w Cambridge, podkreślił, że ważne jest sekwencjonowanie genomu wirusa u dwóch pracowników i zakażonych ptaków, żeby sprawdzić, czy istnieją jakiekolwiek niepokojące mutacje. Dodał też, że ponowne pobranie próbek u pracowników może wykazać, czy rozwinęła się u nich odpowiedź immunologiczna.

Ptasia grypa w Polsce

Epidemiolodzy uważnie obserwują wirusa H5N1 pod kątem mutacji, które mogłyby zagrozić ludziom. Świat przeżywa właśnie jedną z najgorszych epidemii ptasiej grypy w historii.

Liczne ogniska ptasiej grypy odnotowano również w Polsce. Masowo padają mewy śmieszki.

Wiadomo, że wirus może przenosić się między ssakami, ale dopóki nie ma dowodów, że przenosi się między ludźmi, sytuacja jest opanowana. Ryzyko zarażenia się ptasią grypą w populacji ogólnej wciąż określane jest jako "niskie".

Źródło: bbc.com

logo Tu się dzieje