Zamknij

Brakuje leków. Ministerstwo Zdrowia uruchamia rezerwy

12.01.2023 09:23

Kilkadziesiąt tysięcy sztuk antybiotyków z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych trafi na rynek - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Niestety w ten sposób uda się rozwiązać tylko część problemu.

Adam Niedzielski
fot. Pawel Wodzynski/East News

W Polsce brakuje leków, m.in. antybiotyków, leków przeciwwirusowych i przeciwzapalnych. Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że niedobory wynikają z zaburzonych łańcuchów dystrybucji, związanych z pandemią COVID-19 i wojną w Ukrainie. Problem, przynajmniej częściowo, mają rozwiązać zapasy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Rezerwy leków w Polsce

"Zwalniamy i kierujemy na rynek z @RARS_GOV_PL kilkadziesiąt tysięcy sztuk antybiotyków. Wniosek @MZ_GOV_PL już zaakceptowany przez @PremierRP" - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

W ubiegłym tygodniu szef resortu zdrowia odwiedził Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa SA w Warszawie. Uspokajał, że substancja czynna do produkcji antybiotyków jest zabezpieczona, a linie produkcyjne w gotowości.

"Dziękuje zespołowi Polfa Tarchomin S.A. za determinację i zaangażowanie. Praca na trzy zmiany, aby odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie na antybiotyki, zasługuje na najwyższy szacunek! Dzięki takiej postawie możemy czuć się bezpieczniej" - pisał Adam Niedzielski na Twitterze.

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że Polfa, aby zapewnić dostawy antybiotyków, pracuje na trzy zmiany, 24 godziny na dobę.

Na wypadek większego kryzysu lekowego w Polfie przygotowana jest również linia produkcyjna dla leków przeciwzapalnych. "Na razie, również na poziomie hurtowym, problemu nie odczuwamy" - zapewniał minister zdrowia tydzień temu.

Przyznał, że największy problem jest z lekami przeciwwirusowymi. "Nie mamy tutaj możliwości produkcji w przypadku Polfy Tarchomin, dlatego rozmawiamy z innymi producentami, ale również otrzymaliśmy zapewnienie, że w najbliższym czasie takie dostawy się pojawią" - przekazał Adam Niedzielski.

Rezerwy leków mają zostać uzupełnione po szczycie sezonu infekcyjnego.

Źródło: PAP

loader