,

Bariatra: martwi mnie męska otyłość, tzw. piwny brzuch

22.05.2023
Aktualizacja: 22.05.2023 11:21

Otyłość to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych XXI w. Polacy, Europejczycy tyją, z roku na rok – wciąż przybywa osób, które mają nadmierną masę ciała. Co ciekawe, kobiety częściej niż mężczyźni podejmują decyzję o leczeniu otyłości. Dlaczego się tak dzieje?

Piwny brzuch - rodzaj męskiej otyłości
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST NEWS

Ponad połowa dorosłych Europejczyków (zarówno kobiet, jak i mężczyzn) ma nadwagę lub otyłość, a liczby te stale rosną – lekarze apelują i ostrzegają, że otyłość nie jest jedynie problemem estetycznym, ale chorobą, która może prowadzić do rozwoju innych, równie groźnych schorzeń, m.in. miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, nowotworów, a nawet problemów z potencją czy płodnością.

Według statystyk aż 63 proc. mężczyzn oraz 54 proc. kobiet w Europie ma nadwagę albo otyłość, ale – co ciekawe – mimo że jest więcej otyłych mężczyzn niż kobiet, to jednak te ostatnie częściej podejmują odważne decyzje dotyczące leczenia otyłości, m.in. na operacje zmniejszające pojemność żołądka. Potwierdza to w rozmowie z reporterką Radia ZET Anną Józefowicz dr Rafał Mulek, bariatra i chirurg naczyniowy ze szpitala specjalistycznego EuroMediCare we Wrocławiu.

– W walce z otyłością kobiety wykazują się zdecydowanie większą determinacją i odwagą. Są bardziej sprawcze i zdecydowanie więcej mają odwagi – podkreśla dr Mulek i dodaje: – Być może dlatego, że leczenie otyłości, zwłaszcza tej patologicznej, jest trudne. Operacja bariatryczna to tylko część terapii. Potem jest praca z dietetykiem, psychologiem. Ciężka, ale konieczna, bo chodzi o to, by wielki piwny brzuch czy opony wokół talii już nie powróciły.

Otyłość jest – zdaniem lekarzy i badaczy – jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych XXI wieku. W Polsce, według danych NFZ, nadwagę ma trzech na pięciu dorosłych Polaków. Według szacunków specjalistów, do 2030 roku otyły będzie, co trzeci Polak. To przerażające prognozy, jeśli weźmiemy pod uwagę, że otyłość prowadzi do rozwoju innych problemów zdrowotnych.

– Dodatkowe kilogramy to dodatkowe problemy, które wcale nie są nam potrzebne – podkreśla dr Mulek i dodaje, że martwi go męska otyłość. Mężczyźni często bagatelizują swoje zdrowie, mają mało ruchu, źle się odżywiają...

– Z roku na rok przybierają na wadze, aż ostatecznie dochodzi do takiego typowego schematu męskiej otyłości, kiedy mamy pacjenta ze stosunkowo szczupłymi nogami, rękami, ale z takim wydatnym, piwnym brzuchem – ostrzega dr Mulek i dodaje: – I z tego piwnego brzucha robi się otłuszczenie narządów wewnętrznych, nadciśnienie tętnicze, kłopoty z krążeniem, miażdżyca, cukrzyca, miażdżyca, a nawet niepłodność i zaburzenia potencji.

Kiedy powinniśmy zainteresować się swoją wagą?

– Wtedy, gdy zaobserwujemy, że mamy coraz więcej kilogramów, że powiększa nam się obwód talii, czy bioder – wyjaśnia Agnieszka Surwiłło-Snarska, dietetyk kliniczny, i dodaje: – Nadwaga czy otyłość nie są problemami samymi w sobie, są przyczyną wielu innych schorzeń. Dlatego w przypadku pojawienia się problemów z nadmierną masą ciała, należy udać się do specjalisty – dietetyka lub lekarza, który specjalizuje się w leczeniu otyłości.

Źródło: Radio ZET Anna Józefowicz

logo Tu się dzieje