,

"Badamy nie tylko mamy". Amazonki zachęcają do badania piersi

26.05.2023 09:54

Im wcześniej zostanie wykryta zmiana nowotworowa w piersi, tym większa szansa na wyleczenie raka piersi. Kluczem jest jednak regularnie badanie się. Polskie Amazonki zachęcają do badań profilaktycznych. Przyłącz się do ich akcji. 

Akcja Badamy nie tylko mamy
fot. Shutterstock

Profilaktyczne badanie piersi – to najlepszy prezent, jaki można zaofiarować kobiecie. Podkreślmy: każdej kobiecie. Pozwala ono na wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych w piersiach, a im wcześniej zostaną one wykryte, tym większa szansa na ich wyleczenie (rak piersi zdiagnozowany we wczesnym stadium może być niemal w 100 proc. wyleczalny!).

Badamy nie tylko mamy

– My kobiety nie możemy myśleć, że rak piersi nas nie dotyczy. Piersi są częścią naszego ciała i powinnyśmy dbać o ich zdrowie. Dbaniem jest właśnie profilaktyka, czyli regularne samobadanie piersi już od wczesnej młodości oraz cykliczne badania diagnostyczne. Trzeba znaleźć czas i zatroszczyć się o siebie właśnie dzisiaj, nie odkładać tego na jutro. Każdy dzień zwłoki w przypadku diagnozy sprawia, że może być za późno na wyleczenie – przekonuje Krystyna Wechmann Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki i dodaje, że 26 maja startuje akcja edukacyjna "Badamy nie tylko mamy". Jej celem jest zachęcenie wszystkich kobiet do zapisania się na badanie profilaktyczne. Najpierw trzeba do nich dotrzeć.

– 26 maja, w ponad 90 polskich miastach przedstawicielki naszej organizacji oraz członkinie klubów Amazonek wyjdą na ulice, gdzie będą edukować nt. profilaktyki raka piersi. Zachęcamy do rozmów, zadawania pytań – dzięki tej wiedzy można nie tylko lepiej monitorować organizm i sprawnie reagować, ale też wspierać bliskie nam kobiety w procesie leczenia – wyjaśnia Krystyna Wechmann i dodaje: – Oprócz stacjonarnej akcji w różnych częściach kraju, zapraszamy do włączenia się w naszą inicjatywę online.

Pomaluj usta na różowo i wskaż bliską Ci osobę

Co trzeba zrobić, by dołączyć do akcji?

  1. Wystarczy zapisać się na badanie profilaktyczne.
  2. Dodać na swój profil w mediach społecznościowych zdjęcie z ustami pomalowanymi na różowo i uwzględnić w opisie posta hasztagi: #badamynietylkomamy, #rozoweusta.
  3. Zaprosić do dołączenia bliską sercu kobietę.

– Chcemy, aby w Dniu Matki platformy społecznościowe zalała fala publikacji przypominających o profilaktyce raka piersi. Wierzymy, że przełoży się to na poprawę zdrowia kobiet – zachęca do działa Krystyna Wechmann.

Jakie zmiany w piersiach powinny nas zaniepokoić?

W leczeniu raka piersi kluczową sprawą jest wczesne wykrycie choroby, dlatego należy regularnie badać piersi oraz wykonywać badanie USG lub mammografię. Historie pacjentek z rakiem piersi zazwyczaj rozpoczynają się od samodzielnego wyczucia guzka. Nie jest to jednak jedyny objaw, który powinien skłonić do wizyty u specjalisty. Wśród niepokojących symptomów wyróżnia się też m.in.:

  • zmianę struktury skóry,
  • zaczerwienienie naskórka,
  • pojawiające się w piersi wgłębienia,
  • zniekształcenie brodawki lub wyciek z niej,
  • ból w okolicach biustu lub pach.

Dostrzeżenie tego typu zmian wymaga bacznej obserwacji swojego ciała, do czego idealną okazją jest samobadanie.

Jak często należy badać piersi?

Choć ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta znacznie po pięćdziesiątce, to nie wyklucza to zachorowania wcześniej. Dlatego już po ukończeniu 20. roku życia kobiety powinny przeprowadzać je regularnie raz w miesiącu – najlepiej pomiędzy 5. a 9. dniem cyklu.

Kobiety, które już nie miesiączkują, mogą wykonywać samobadanie w dowolnym terminie – ważne jednak, aby robić to systematycznie co 30 dni. Badanie palpacyjne piersi powinien wykonywać także ginekolog podczas konsultacji ginekologicznej pacjentki. Istotne są również profilaktyczne badania diagnostyczne – na USG zaleca się zgłaszać co 2 lata (kobiety w wieku 20-30 lat) lub co roku (po 30. roku życia). Po przekroczeniu 50. roku życia należy natomiast zapisywać się na mammografię raz do roku.

– Jeśli wyniki badań są w porządku, ale po jakimś czasie od ich wykonania pojawiają się objawy budzące nasze wątpliwości, nie ma co zwlekać kolejnych kilku miesięcy do ich powtórzenia. Agresywne podtypy raka piersi mogą rozwijać się w błyskawicznym tempie, dlatego tak ważne jest szybkie reagowanie i regularne samobadanie. Otrzymanie diagnozy nowotworu często wywraca życie do góry nogami, ale trzeba pamiętać, że dzięki rozwojowi medycyny istnieją nowoczesne metody leczenia, które pozwalają na całkowite wyleczenie lub znaczną poprawę jakości i długości życia. Ważne jest też, aby kobieta z rakiem piersi miała świadomość, że nie jest z tym problemem pozostawiona sama – oprócz wsparcia bliskich, może też liczyć na pomoc ze strony innych pacjentek czy właśnie organizacji pacjenckich działających na ich rzecz – wyjaśnia Elżbieta Markowska, Wiceprezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki oraz Prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki.

Honorowy patronat nad inicjatywą objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

logo Tu się dzieje