Zamknij

MojeIKP to mobilna aplikacja zdrowotna - wersja Internetowego Konta Pacjenta

18.05.2021
Aktualizacja: 02.01.2023 19:45

Aplikację na smartfony mojeIKP można już ściągnąć na swój telefon – to mobilna wersja Internetowego Konta Pacjenta dostępnego z komputerów. Jest to dopiero pierwsza wersja apki, która nie zawiera jeszcze wszystkich planowanych funkcjonalności, zostaną one jednak dodane jeszcze w tym roku.

Aplikacja mobilna mojeIKP
fot. Shutterstock

Rządowa aplikacja mobilna mojeIKP jest dostępna w App Store (dla telefonów z systemem iOS) oraz w Google Play (dla telefonów z systemem Android). Korzystanie z niej jest bezpłatne, do zalogowania się jest jednak konieczne uwierzytelnienie.

Jakie funkcjonalności ma mojeIKP?

Na razie w aplikacji dostępne są dwie funkcjonalności: e-recepty i e-skierowania, a także e-rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 Zalogowani pacjenci otrzymują też powiadomienia PUSH z systemu e-zdrowie dotyczące procesu obsługi tych dokumentów: o ich wystawieniu i anulowaniu. System ma być jednak dalej rozbudowywany.

Podstawowe funkcjonalności aplikacji mobilnej mojeIKP:

  • e-rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19
  • wykupienie leku w aptece bez konieczności podawania numeru PESEL, wystarczy dać farmaceucie do zeskanowania kod QR
  • szybki i wygodny dostęp przez telefon do e-recept i e-skierowań bezpośrednio z otrzymanego powiadomienia PUSH
  • możliwość sprawdzenia dawkowania przepisanego leku
  • możliwość sprawdzenia, kiedy i gdzie odbędzie się wizyta na podstawie zarejestrowanego e-skierowania
  • pobieranie e-recept i e-skierowań w formie pliku pdf, który można przesłać bliskim lub pracownikom medycznym mailem lub SMS-em.

Aplikacja mojeIKP będzie sukcesywnie rozbudowywana o nowe funkcjonalności, które pojawią się jeszcze w 2021 roku. O wszystkich zmianach dla użytkowników informować będzie Centrum e-Zdrowia.

Jak się zalogować do mojeIKP?

Pierwsza aktywacja aplikacji mojeIKP na telefonie wymaga zalogowania się profilem zaufanym lub kontem w określonym banku, który oferuje usługę mojeID (PKO BP, Pekao S.A., Bank Spółdzielczy, BOŚ Bank). Można też skorzystać z e-dowodu. Każde następne logowanie odbywa się już za pomocą kodu PIN, który należy ustawić po zainstalowaniu aplikacji podczas pierwszego logowania się do niej. Z aplikacji mobilnej mojeIKP można korzystać, nawet jeśli nie korzysta się z wersji IKP na komputer.

Telefon, na którym ma być uruchomiana aplikacja mojeIKP, musi spełniać określone wymagania dotyczące systemu operacyjnego:

  • Android w wersji minimum 6.0 dla aplikacji pobranej z Google Play
  • iOS w wersji minimum 13.0 dla aplikacji pobranej z iOS.

Źródło: Pacjent.gov.pl / Cez.gov.pl