Zamknij

Ten rodzaj diety zwiększa ryzyko złamań szyjki kości udowej

16.08.2022
Aktualizacja: 16.08.2022 11:40

Wegetarianki mogą być bardziej narażone na złamanie szyjki kości udowej – tak wynika z badań naukowców z University of Leeds (Wielka Brytania). Ich wyniki zostały opublikowane w magazynie „BMC Medicine”

Złamanie
fot. Shutterstock

Badanie przeprowadził zespół Jamesa Webstera z University of Leeds (UK Women’s Cohort Study). Trwało 20 lat i wzięło w nim udział 26 318 Brytyjek w średnim wieku. Podzielono je na kilka grup, m.in. na te regularnie jedzące mięso, jedzące mięso okazjonalnie, peskatarianki (jedzące ryby, ale nie mięso) oraz wegetarianki. Wegetarianki stanowiły około 28 proc. badanych, natomiast weganki – 1 proc.

W ciągu 20 lat u badanych doszło do 822 przypadków złamań szyjki kości udowej. Po uwzględnieniu czynników, takich jak palenie tytoniu i wiek, okazało się, że ten rodzaj złamania był o wiele częstszy u wegetarianek (były jedyną grupą dietetyczną o podwyższonym ryzyku złamania szyjki kości udowej aż o 33 proc.).

Jaka może być przyczyna tego zjawiska? To niestety nie było przedmiotem badań. Zdaniem naukowców wzrost ryzyka tego typu złamań może wynikać z:

  • mniejszej zawartości w dietach bezmięsnych białka, które pomaga budować masę mięśniową,
  • możliwego niedoboru minerałów i witamin, takich jak wzmacniający kości wapń i witamina B12.

Główny autor badania James Webster ze School of Food Science and Nutrition w Leeds, napisał w podsumowaniu: „Nasze badanie podkreśla potencjalne obawy dotyczące ryzyka złamania szyjki kości udowej u kobiet stosujących dietę wegetariańską. Jednak nie nawołujemy do porzucenia takiego sposobu żywienia. Dieta wegetariańska może się znacznie różnić w zależności od osoby i może być zdrowa lub niezdrowa, podobnie jak diety zawierające produkty pochodzenia zwierzęcego. Niepokoi jednak fakt, że diety wegetariańskie często zawierają mniej składników odżywczych, które są powiązane ze zdrowiem kości i mięśni, takich jak białko, wapń i inne mikroelementy”.

Jak zaznaczył James Webster, niskie spożycie tych składników odżywczych może prowadzić do obniżenia gęstości mineralnej kości i masy mięśniowej, co może zwiększyć podatność na złamanie szyjki kości udowej. To dlatego – zdaniem badacza – osoby na diecie wegetariańskiej nie powinny też przesadzać z odchudzaniem. W ich przypadku wskazana jest też suplementacja witaminy B12 i kwasów tłuszczowych omega-3 oraz aktywność fizyczna, która wzmacnia mięśnie i kości.

Wszyscy badacze podkreślają, że konieczne są dalsze badania, które pomogą lepiej zrozumieć czynniki zwiększające ryzyko złamań szyjki kości udowej u wegetarian.

Diety wegetariańskie zyskały na popularności w ostatnich latach i często są postrzegane jako zdrowsza opcja żywieniowa. Są dowody, że w porównaniu z dietą zawierającą mięso dieta wegetariańska może zmniejszyć ryzyko wielu chorób przewlekłych, w tym cukrzycy, chorób serca i nowotworów. Eksperci wzywają również do ograniczenia spożycia produktów zwierzęcych w celu przeciwdziałania zmianom klimatu. Dlatego zrozumienie ryzyka złamania szyjki kości udowej u wegetarian staje się coraz ważniejsze dla zdrowia publicznego.

Złamania szyjki kości udowej to globalny i związany z wysokimi kosztami problem – powodują utratę niezależności, obniżają jakość życia i zwiększają ryzyko powikłań. U kobiet dochodzi do nich częściej niż w przypadku mężczyzn, zwłaszcza u kobiet po menopauzie, kiedy spadek poziom hormonu płciowego estrogenu prowadzi do osłabienia kości. Takie złamania są istotną przyczyną zgonów u osób starszych, ponieważ mogą prowadzić do przedłużonego unieruchomienia i komplikacji zdrowotnych.

Źródło: PAP Paweł Wernicki