Zamknij

Ariana Grande pokazała skany mózgu. Co jej dolega?

15.04.2019 13:05

Dwa lata po ataku terrorystycznym w Manchesterze Ariana Grande opublikowała na Instagramie skany swojego mózgu. Sprawdź, na co cierpi wokalistka.

Ariana Grande
fot. lev radin/Shutterstock.com

W maju 2017 roku, po koncercie Ariany Grande w Manchesterze, doszło do samobójczego ataku terrorystycznego, w wyniku którego śmierć poniosły 23 osoby. Rok po tym tragicznym wydarzeniu wokalistka udzieliła wywiadu magazynowi „Time”, w którym wyznała, że wciąż zmaga się z traumą. Dwa lata po ataku opublikowała skany swojego mózgu, z których wynika, że rozwinął się u niej zespół stresu pourazowego.

Zespół stresu pourazowego – objawy

Zespół stresu pourazowego (PTSD – posttraumatic stress disorder) to zaburzenie lękowe rozwijające się u ok. 15 proc. osób narażonych na działanie stresora traumatycznego. Takim stresorem może być sytuacja bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia, śmierć bliskiej osoby, ale także mniej oczywiste zdarzenia, takie jak trudny poród.

Objawy zespołu stresu pourazowego to m.in.:

  • mimowolne wracanie myślami do traumatycznej sytuacji,
  • koszmary senne,
  • przebłyski dysocjacyjne (z ang. flashback),
  • drażliwość,
  • czujność,
  • obniżenie funkcji poznawczych,
  • problemy z koncentracją, zmęczenie.

Najprościej mówiąc, PTSD rozwija się w wyniku błędu w przetwarzaniu informacji, który skutkuje przewlekłym wzmożeniem napięcia psychicznego.

Skany mózgu w diagnostyce PTSD

Dwa lata po koncercie Ariany Grande w Manchesterze, po którym doszło do zamachu terrorystycznego, w wyniku którego śmierć poniosły 23 osoby, wokalistka podzieliła się z fanami skanami swojego mózgu. U artystki rozwinął się zespół stresu pourazowego.

Dr Daniel Amen, który w 2015 roku opublikował badania na temat obrazowania mózgu w PTSD za pomocą SPECT (tomografia emisyjna pojedynczych fotonów), powiedział Daily Mail, że u osób cierpiących na zespół stresu pourazowego widać charakterystyczny „diament”, związany z aktywnością układu limbicznego.

Ariana Grande
fot.

Na górze znajduje się zakręt kory obręczy odpowiedzialny za przetwarzanie informacji. Po bokach są ciało migdałowate, które kontroluje reakcję strachu i jądro podstawne, które magazynuje pamięć nieświadomą. Na dole widać aktywność podwzgórza, które łączy układ nerwowy z układem wewnątrzwydzielniczym.

Zdaniem naukowca, historia Ariany Grande to ważna lekcja, która powinna przyczynić się do destygmatyzacji osób z zaburzeniami psychicznymi.

Źródło: dailymail.co.uk