Zamknij

#WzywamyPosiłki – akcja wspierająca pracowników służby medycznej

Monika Karbarczyk
31.03.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 00:48

Pracownicy służby zdrowia walczą na pierwszej linii z koronawirusem SARS-CoV-2 i chorobą, którą ten wirus wywołuje. Informacje o ich pracy w niezwykle ciężkich warunkach zainspirowały grupę osób do zorganizowania ogólnopolskiej akcji #WzywamyPosiłki. 

#WzywamyPosiłki – akcja wspierająca pracowników służby medycznej
fot. Materiały prasowe

Akcja ma na celu wsparcie polskiego personelu medycznego i dostarczaniu im posiłków. Organizatorzy weryfikują stan zapotrzebowania na żywność i napoje w poszczególnych placówkach i wysyłają posiłki tam, gdzie rzeczywiście ktoś na nie czeka. Dostawy obejmują szpitale, stacje pogotowia i laboratoria diagnostyczne – codziennie dołączają kolejne miejsca.

W akcji, na zasadach pro bono, udział biorą sieci restauracji, firmy cateringowe, producenci żywności i napojów oraz ponad sto mniejszych podmiotów z branży gastronomicznej. Od momentu startu akcji, czyli od 13 marca 2020 r., dostarczono już 33323 posiłków. Patronat honorowy nad inicjatywą objęła Naczelna Izba Lekarska. Redakcja Radio ZET również wspiera akcję.

Wszystko się zaczęło od zamieszczonego na Facebooku posta na prywatnym profilu z apelem o zorganizowanie wsparcia dla personelu szpitalnego. W ciągu 3 dni od publikacji powstał sztab organizacyjny, później zaczęli dołączać mali i więksi partnerzy, którzy pro bono dostarczają posiłki i swoje produkty do szpitali. W nagłośnieniu wszystkich działań pomaga Facebook Company, który także został oficjalnym partnerem inicjatywy.

Kim są organizatorzy akcji? To grupa osób, które zorganizowały się za pomocą mediów społecznościowych. W skład sztabu głównego weszli ludzie związani zawodowo z produkcją koncertów, eventów i komunikacją marketingową z Warszawy i Krakowa. Po kilku dniach intensywnych działań grupa liczy już kilkadziesiąt osób na terenie całej polski. Wszyscy działają charytatywnie.

W gronie partnerów strategicznych jest ponad sto dużych i małych firm z całej Polski. Inicjatywa ma charakter otwarty i codziennie dołączają do niej kolejne marki i miejsca, których lista uzupełniana jest na bieżąco na stronie www.wzywamyposilki.pl oraz w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter).