Obserwuj w Google News

Wzrasta liczba zachorowań na kiłę na Pomorzu

Monika Piorun
2 min. czytania
01.06.2017 17:52
Zareaguj Reakcja

W porównaniu do poprzedniego roku zanotowano wyraźny wzrost przypadków chorób wenerycznych wśród mieszkańców Pomorza - głównie wśród mężczyzn.

East News

Nad morzem nie trudno o turystów i... przypadkowe kontakty seksualne! Według statystyk dotyczących chorób wenerycznych Pomorze zajmuje drugie miejsce w kraju (po Mazowszu). W tym roku zanotowano jednak nieco wyższe wskaźniki zachorowań na kiłę. W pierwszym kwartale 2017 roku lekarze zdiagnozowali ją aż u 36 osób. Jeszcze 5 lat temu odpowiadałoby to liczbie wszystkich zachorowań w ciągu całego roku.

Specjaliści ostrzegają, że w przeszłości badania przesiewowe krwi na odczyn Wassermana (WR), dzięki którym można było wykryć choroby weneryczne, były obowiązkowe - dziś przechodzą je tylko kobiety w ciąży i pacjenci, którzy zgłoszą się na testy na własne żądanie.

Objawy kiły

Kiła przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Owrzodzenie narządów płciowych może pojawić się nawet od 3 do 4 tygodni od kontaktu z zarażonym partnerem lub partnerką. Po pewnym czasie problem może samoistnie zniknąć, ale wcale nie oznacza to, że udało się nam wyleczyć.

W kolejnych fazach możemy mieć wysypkę (często myloną ze zwykłą alergią) oraz zaburzenia centralnego układu nerwowego, które w konsekwencji mogą powodować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, niedowłady różnych części ciała czy odczuwać silny ból głowy. Nieleczona choroba może doprowadzić do utraty wzroku, uszkodzenia kości, stawów, organów wewnętrznych a nawet do śmierci.

Jak się można zarazić kiłą?

Zarazić można się poprzez kontakt seksualny, stosunek oralny a nawet przez pocałunek. Ze względu na to, że kiła jest chorobą bakteryjną, do przeniesienia zarazku (krętka bladego) powodującego zmiany chorobowe może dojść poprzez kontakt z wargami, jamą ustną czy językiem zarażonej osoby. 

Na początkowym etapie kiłę leczy się za pomocą penicyliny. Bardziej zaawansowana postać choroby wymaga podania zastrzyków

Kto najczęściej choruje?

Kiła atakuje zdecydowanie częściej mężczyzn niż kobiety. Panowie zarażają się głównie podczas przypadkowych kontaktów seksualnych. Rok temu na 122 osób, u których zdiagnozowano tę przypadłość, aż 105 przypadków dotyczyło mężczyzn w wieku od 20 do 44 lat. Problem ten nie ominął również nastolatków. Kiłą w 2016 roku na Pomorzu zaraziły się 3 dziewczyny w wieku od 15 do 17 lat oraz dwóch 19-latków.

Spora liczba zachorowań notowana jest wśród osób, które decydują się relacje z przypadkowymi partnerami (również wśród homoseksualistów).

Zobacz także

źródło: WSSE Gdańsk

____

zdrowie.radiozet.pl/π