Obserwuj w Google News

Wybory prezydenckie: głosowanie w lokalu wyborczym – o czym warto pamiętać?

3 min. czytania
Aktualizacja 05.11.2020
28.06.2020 08:30
Zareaguj Reakcja

W niedzielę, 28 czerwca 2020 r., odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich w naszym kraju. Większość z nas będzie głosować w lokalach wyborczych. Jakie zasady będą obowiązywać podczas głosowania w lokalu wyborczym? Sprawdź poniżej.

Przygotowanie lokalu wyborczego do wyborów prezydenckich 2020
fot. Julian Sojka/East News

Co trzeba zabrać ze sobą, idąc do lokalu wyborczego?

Wybierając się do lokalu wyborczego pamiętaj, aby zabrać ze sobą:

 • dokument ze zdjęciem, potwierdzający twoją tożsamość (najlepiej dowód osobisty),
 • maseczkę, komin, chustkę lub przyłbicę, które zasłonią nos i usta,
 • długopis (jeśli nie chcesz korzystać z udostępnianych długopisów w lokalach wyborczych).

Jak trzeba zachować się w lokalu wyborczym?

 1. Przed wejściem do lokalu należy zdezynfekować dłonie – płyny do dezynfekcji będą ustawione w widocznym miejscu. Jeśli nie masz zamiaru z nich skorzystać (ze względów zdrowotnych), weź ze sobą rękawiczki jednorazowe, które założysz tuż po wejściu do lokalu i zdejmiesz po wyjściu z niego (pamiętaj o wyrzuceniu ich do kosza).
 2. Przed wejściem do lokalu osłoń usta i nos (maseczką, elementem odzieży lub przyłbicą). Z obowiązku tego są zwolnione osoby, które nie mogą zakrywać twarzy z powodów zdrowotnych (nie trzeba przedstawiać zaświadczenia). Jednak służby sanitarne rekomendują przyłbice, które są bezpieczniejsze dla osób z problemami układu oddechowego. Zasłonięcie twarzy chroni je przed kontaktem z chorym bezobjawowo przechodzącym COVID-19.
 3. W lokalu wyborczym w tym samym czasie może przebywać nie więcej niż jedna osoba na 4 mkw. (z wyłączeniem członków obwodowej komisji wyborczej, mężów zaufania, obserwatorów społecznych i międzynarodowych, osób pomocniczych).
 4. W lokalu pamiętaj o zachowaniu dwumetrowego dystansu w stosunku do innych osób. Unikaj skupisk ludzkich. Tej zasady powinny przestrzegać zwłaszcza osoby, które z powodów zdrowotnych nie mogą osłaniać ust i nosa.
 5. Podczas wydawania kart do głosowania członek obwodowej komisji wyborczej poprosi cię o odsłonięcie na chwile twarzy, tak by mógł cię zidentyfikować. Takie działanie jest zgodne z §19 ust 4 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz. 1066)
 6. Podczas oddawania głosu skorzystaj z własnego długopisu lub długopisów znajdujących się na miejscu, ale zaleca się zdezynfekowanie ich przed użyciem (w lokalu muszą być zapewnione środki do dezynfekcji przedmiotów, takich jak długopisy czy ścianki urny z wypustem).

Jak powinny być przygotowane lokale wyborcze?

 • Ministerstwo zdrowia wraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym zalecają, by lokalach wyborczych były – w miarę możliwości – otwarte drzwi wejściowe, tak aby wyborca nie musiał ich dotykać przy wejściu. Jeżeli ze względów bezpieczeństwa drzwi nie mogą być otwarte, klamki, uchwyty i powierzchnie, które mogą być dotykane, powinny być regularnie dezynfekowane nie częściej, niż co godzinę, ale co najmniej 6 razy w czasie trwania głosowania (nie przerywa to głosowania oraz pracy obwodowej komisji wyborczej).
 • Członkowie obwodowych komisji wyborczych powinni mieć maseczki medyczne lub przyłbice, jednorazowe rękawice ochronne oraz płyny do dezynfekcji rąk.
 • Stanowiska pracy członków komisji wyborczej powinny być tak zorganizowane, by pozwoliły na zachowanie między poszczególnymi członkami co najmniej 1,5 m odstępu.
 • Stoły w lokalach wyborczych nie powinny być pokryte suknem, ani żadnym innym materiałem. Tak, aby można było je łatwo i szybko umyć oraz zdezynfekować.
 • Wszystkie pomieszczenia w lokalach wyborczych powinny być regularnie wietrzone, zarówno przed przystąpieniem do pracy obwodowej komisji wyborczej i co najmniej raz na godzinę, przez co najmniej 10 minut (wymiana powietrza nie przerywa głosowania oraz pracy obwodowej komisji wyborczej).
 • W obwodach głosowania utworzonych za granicą nie będzie obowiązku stosowania środków ochrony osobistej oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego, o których mowa w rozporządzeniu, jeżeli ze względu na stan epidemiczny, przepisy tego państwa nie nakładają takiego obowiązku i zasad w przestrzeniach zamkniętych. Należy stosować się do zaleceń obowiązujących w danym państwie.

Ważne

Tegoroczne wybory prezydenckie 2020 odbywają się w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Ten patogen jest niezwykle niebezpieczny, dlatego pamiętaj, aby zachować szczególną ostrożność. Działaj rozsądnie nie tylko dla siebie, ale i dla swoich najbliższych.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia oraz GIS