Zamknij

Czy "zły cholesterol" może przyczynić się do rozwoju choroby Alzheimera?

31.05.2019 13:50

Wysoki poziom cholesterolu LDL, tzw. złego cholesterolu, może przyczyniać się do rozwoju wczesnej postaci choroby Alzheimera u osób poniżej 65. roku życia, niezależnie od czynników genetycznych - do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy z Atlanty. Wyniki swoich badań opublikowali w  "JAMA Neurology".

Alzheimer a wysoki cholesterol
fot. Shutterstock

Szacuje się, że w Polsce na Alzheimera choruje ponad 400 tys. osób, z czego u wielu chorych objawy pojawiają się przed 65. rokiem życia. Przyczyny i czynniki rozwoju tak wczesnej postaci tej choroby są nieznane i wciąż stanowią zagadkę dla naukowców. Być może amerykańscy naukowcy z  Atlanta Veterans Affairs Medical Center w Decatur oraz z Emory University w Atlancie znaleźli rozwiązanie tej zagadki.

Alzheimer a geny

Przeprowadzili badanie, w którym wzięło udział 2 125 uczestników, z których 654 miało wczesną postać Alzheimera, a 1 471 było zdrowych. Badacze w pierwszej kolejności przebadali część ich genomu, skupiając się na wariantach genetycznych, które mogą mieć związek z chorobą Alzheimera, czyli na APP, PSEN1, PSEN2, APOE E4. Okazało się, że u chorych z wczesną postacią Alzheimera, aż 10% miało wariant genu APOE E4, a kolejne 3% miało co najmniej jeden z pozostałych trzech wariantów genetycznych.

Przy czym, należy w tym miejscu dodać, że choroba Alzheimera jest chorobą sporadyczną, nie dziedziczy się jej wprost od spokrewnionej osoby chorej. Rzadko, bo raz na 100 przypadków, zdarza się, że przyczyną choroby jest defekt genetyczny. W większości przypadków za zmiany w mózgu odpowiada odkładający się w nim amyloid, czyli szkodliwe, nieprawidłowe białko powstające w organizmie w wyniku wyniszczających organizm chorób. Białko to utrudnia (a czasem wręcz uniemożliwia wymianę substancji pomiędzy krwią a komórkami).

Polecamy: Mózg też potrzebuje diety i ćwiczeń. Jak o niego dbać?

Alzheimer a "zły cholesterol"

Następnie badacze przeanalizowali próbki osocza pobrane od 267 uczestników z postacią choroby Alzheimera w specjalistycznych ośrodkach badawczych. Chcieli zmierzyć poziom cholesterolu LDL i poszukać związku z diagnozą Alzheimera. Okazało się, że osoby z wysokim poziomem "złego cholesterolu" o wiele częściej miały diagnozowaną wczesną postać choroby Alzheimera niż osoby z niższym stężeniem LDL w osoczu. Oznacza to, że wysoki poziom cholesterolu LDL może przyczynić się do ryzyka wczesnego początku choroby Alzheimera niezależnie od czynników genetycznych, a tym co je łączy może być (choć to jeszcze trzeba sprawdzić) mutacja genu APOE E4. Gen ten - w wielkim uproszczeniu - pomaga w transporcie lipidów z miejsca ich powstawania lub wchłaniania do tkanek, gdzie są magazynowane lub wydalane z organizmu.

Naukowcy uważają, że wpadli na ważny trop i będą się w kolejnych badaniach koncentrować, na ustaleniu, czy rzeczywiście istnieje związek przyczynowy pomiędzy cholesterolem LDL.
Cholesterol LDL, gdy jest zbyt wysoki, gromadzi się w tętnicach, utrudniając przepływ krwi i zwiększając ryzyko wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych.

Źródło: medicalnewstoday.com