Zamknij

Paszport covidowy będzie ważny 9, a nie 12 miesięcy. Nowa unijna rekomendacja

26.11.2021
Aktualizacja: 26.11.2021 10:28

Unia Europejska już oficjalnie zaleca skrócenie ważności tzw. paszportu covidowego o 3 miesiące. Informacja, która pojawiła się właśnie na stronie Komisji Europejskiej nie pozostawia wątpliwości, że paszport covidowy po drugiej dawce szczepienia będzie ważny tylko 9 miesięcy. Można go jednak przedłużyć.

Ważność paszportu covidowego - zmiana
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Komisja Europejska wydała rekomendację, aby paszport covidowy, uprawniający do swobodnej podróży w czasie pandemii, był ważny maksymalnie 9 miesięcy od przyjęcia drugiej dawki szczepienia. Zaproponowała również aktualizację zasad dotyczących bezpieczeństwa podróży w krajach Unii Europejskiej, które zostały wprowadzone w związku z pandemią COVID-19.

Rekomendacja zgodna z wytycznymi ECDC

W informacji na stronie Komisji Europejskiej czytamy: „Dziewięciomiesięczny okres uwzględnia wytyczne Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, zgodnie z którymi dawkę przypominającą należy podać po upływie sześciu miesięcy, i przewiduje dodatkowy okres trzech miesięcy, który ma umożliwić dostosowanie krajowych kampanii szczepień i zapewnić obywatelom możliwość otrzymania dawki przypominającej".

KE tłumaczy, że zmiany w zasadach dotyczących certyfikatów covidowych są możliwe, ponieważ coraz więcej krajów decyduje się na podanie dawki przypominającej szczepionki.

– Zaszczepiliśmy ponad 65 proc. całej ludności UE, ale to nie wystarczy. Nadal zbyt wiele osób jest pozbawionych ochrony. Aby wszyscy mogli podróżować i żyć bezpiecznie, musimy pilnie osiągnąć znacznie wyższy wskaźnik zaszczepienia. Musimy również wzmocnić naszą odporność dzięki dawkom przypominającym – stwierdziła Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Do tej pory w krajach UE wydano 650 mln cyfrowych zaświadczeń o pełnym zaszczepieniu przeciwko COVID-19.

Przedłużenie ważności certyfikatu – o ile?

Jak informują unijni urzędnicy po przyjęciu dawki przypominającej szczepionki przeciwko COVID-19 certyfikat covidowy zostanie przedłużony. O ile?

– Jak dotąd nie ma badań wyraźnie poświęconych skuteczności dawek przypominających w przenoszeniu COVID-19 i dlatego nie jest możliwe określenie okresu akceptacji certyfikatów uwzględniających dawki przypominające. Biorąc jednak pod uwagę pojawiające się dane, można się spodziewać, że ochrona osiągana przez szczepienie przypominające może trwać dłużej niż ochrona po szczepieniu podstawowym. Komisja będzie uważnie monitorować pojawiające się dowody naukowe w tej kwestii. Na podstawie takich dowodów Komisja może, w razie potrzeby, zaproponować odpowiedni okres akceptacji również dla świadectw szczepień wydanych po dawce przypominającej – powiedział komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Polskie władze informują, że w naszym kraju po przyjęciu trzeciej przypominającej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 paszport covidowy jest ważny przez kolejne 12 miesięcy.

Podróżowanie w UE na nowych zasadach

Komisja chce także zaktualizować zasady dotyczące podróży z państw trzecich do Unii Europejskiej. Od 10 stycznia 2022 roku będą akceptowane szczepionki, których nie uznaje Europejska Agencja Leków, ale które znajdują się na liście szczepionek zalecanych przez WHO. Osoby podróżujące z krajów trzecich, które będą zaszczepione preparatem innym niż zatwierdzony przez EAD, ale zatwierdzonym przez WHO, będą musiały także okazać negatywny wynik testu PCR.

Nowe zalecenia muszą jeszcze zostać zaakceptowane przez państwa członkowskie oraz Parlament Europejski.

loader

Źródło: PAP / PAP/Artur Ciechanowicz / Ec.europa.eu